Business Continuity Plan: czym jest i co trzeba o nim wiedzieć?
Wypadki i niefortunne zdarzenia losowe mogą zdarzyć się zawsze. Zarówno po godzinach pracy, jak i w firmie. Jak przygotować działalność gospodarczą, by ta zawsze była przygotowana na poradzenie sobie z każdą sytuacją losową? Okazuje się, że kluczową rolę odgrywa BCP, czyli zasady, które można określić mianem zapewnienia ciągłości działania.
- Mikołaj Frączak
- /
- 25 sierpnia 2021
Czym jest Business Continuity Plan?
W dużym skrócie jest to plan działania na wypadek sytuacji o charakterze nadzwyczajnym. Mogą to być na przykład losowe katastrofy budowlane czy wielkie pożary oraz sabotaż przemysłowy. Lista jest bardzo szeroko i stale ewoluuje.
Kluczową kwestią, która powinna zostać w takiej sytuacji poruszona, jest schemat powrotu działalności do typowego funkcjonowania, jakie miało miejsce przed wystąpieniem zdarzenia, czyli na przykład awarii o charakterze losowym, jakiej firma nie mogła zaplanować.
Kluczową rolę odgrywa jednak nie to, by jak najszybciej wznowić produkcję, ale by zrobić to w określonej kolejności. Trzeba po kolei wykonać cały proces, jaki nasza firma rozpisała w ramach BCP, nie pomijając żadnego etapu. Tylko w ten sposób uda nam się zapewnić ciągłość procesu, bez ryzykowania późniejszej awarii jednego ze źle uruchomionych podzespołów.
Jak trzeba wdrożyć BCP?
Nie istnieje jeden uniwersalny sposób. Zupełnie inaczej podejdą do tego procesu firmy działające w branży IT, a inaczej działalności gospodarcze z branży produkcyjnej czy punktów przeładunkowych wykorzystywanych na potrzeby spedycji.
Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?Jan Wróblewski
Każda z takich firm inaczej identyfikuje zagrożenia. W firmie działającej w branży IT jednym z największych dramatów będzie na przykład brak prądu lub awaria serwera. Działalności produkcyjne zwracają uwagę na zupełnie inne obszary, które zapewniają im funkcjonowanie.
Jeśli doszło do zdarzenia losowego, na przykład do awarii taśmy produkcyjnej, to trzeba wykonać szereg działań w określonej kolejności. Trzeba na przykład zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i odizolować ich od uszkodzonego sprzętu. W tym samym czasie trzeba od razu rozpocząć proces naprawy lub wymiany taśmy, a także poinformować klientów o możliwych opóźnieniach.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Właśnie po tym można poznać dobry BCP. Oddziałuje on na wszystkie obszary działania firmy. Nawet na te kwestie, które nie są pozornie związane z naszą działalnością, a mają na przykład znaczenie wizerunkowe, czyli ocierają się o komunikację z partnerami, z jakimi współpracujemy.
Kto powinien wdrożyć BCP w firmie?
Wbrew pozorom warto zaufać zewnętrznym podwykonawcom. Pracują tam fachowcy, którzy mają wieloletnie doświadczenie i na pewno zwrócą uwagę na wszystkie rzeczy, które są ważne, a o których nasi pracownicy mogliby zapomnieć lub uznać je za nieistotne.
Nie sposób zapomnieć też o tym, by działalność gospodarcza nie tylko zleciła opracowanie takiego dokumentu, ale też wdrożyła go do funkcjonowania i co jakiś czas aktualizowała proces, na przykład w sytuacji, kiedy pojawi się nowe zagrożenie, jakie mogłoby zaważyć na ciągłości działania przedsiębiorstwa.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?