Zhakowane konto na Facebooku. Co robić dalej?

Przejęcie konta na Facebooku przez cyberprzestępców to dla wielu użytkowników poważny problem. Największy serwis społecznościowy pozwala nie tylko komunikować się ze znajomymi oraz podglądać ich życie, sporo osób wykorzystuje go także do pracy czy szkoły. Nie mówiąc już o prowadzaniu biznesu dzięki wykorzystaniu Facebooka.

  • Michał Górecki
  • /
  • 24 października 2021

Jak rozpoznać, że nasze konto zostało przejęte?

Ideą przejmowania kont na Facebooku przez cyberprzestępców jest jak najdłuższe wykorzystywanie go wspólnie z pierwotnym użytkownikiem, oczywiście bez jego wiedzy. Chyba że mamy do czynienia z atakiem bezpośrednio przeprowadzonym na firmę czy osobę publiczną, aby zablokować jej dostęp i uniemożliwić jakiekolwiek działanie. W takiej jednak sytuacji reakcja jest natychmiastowa — użytkownik nie może się zalogować — a od jego znajomych czy kontrahentów dowiaduje się o dziwnej sytuacji na koncie. Wdraża procedurę odzyskania konta, historia ataku się kończy.

Dlatego hakerzy starają się przez jakiś czas nie zmienić niczego na zhakowanym koncie. Wprowadzają w ten sposób efekt zaskoczenia. Następnie planują i wdrażają odpowiednią kampanię, do która mają posłużyć nasze dane, polubienia czy znajomi.

Jak usunąć konto na Facebooku?Jak usunąć konto na Facebooku?Michał Górecki

Skąd wiemy, że nasz konto na Facebooku zostało zhakowane?

O tym, że konto zostało zhakowanie, dowiemy się zapewne po raz pierwszy od znajomych. To oni zauważą nasze zmienione zdjęcie profilowe, częstą nazwę lub opisy i bio zapisane na Facebooku, Wskażą też, ze przez ostanie godziny pojawiało się na nim dziwne posty, nierzadko promujące zagraniczne treści, często o tematyce pornograficznej. Dodatkowo, hakerzy w naszym imieniu roześlą naszym znajomym różne rodzaju wiadomości za pomocą Messengera. Zarówno w przypadku postów na stronie jak i wiadomości w komunikatorze, prawdopodobnie będzie w nich zaszyte niebezpieczne oprogramowanie. Każdorazowe wejście w takie linki, narazi naszych znajomych na podobny los konta na Facebooku.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Inne kwestie, które powinny zwrócić z kolei naszą uwagę, to wysyłanie zaproszeń do osób, których nie mamy prawa znać, oraz zwiększone zainteresowanie naszym kontem, poprzez zaproszenia od nieznanych nam ludzi. Oczywiście o tym, że Wasze konto zostało zhakowane, może świadczyć też zmiana adresu e-mail, hasła, imienia i nazwiska lub daty urodzenia.

Co zrobić jeśli konto zostało na Facebooku zhakowane?

Przede wszystkim nasze działanie zależy to od tego, czy przejęte konto zostało zhakowane wraz z kontem email, którym logujemy się do serwisu. Może się okazać, że „nasz haker” przejął konto np. za pomocą hasła i numeru telefonu lub innych danych. Natomiast adres mailowy i dodatkowy adres mailowy nie są mu znane. Wtedy wystarczy zmiana hasła przy logowaniu i po problemie. Ewentualnie wykorzystanie drugiego maila. Niestety takie przypadki nie są zbyt częste, ponieważ zazwyczaj adres mailowy jest również pozyskany przez hakera. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić fakt przejęcie konta do Facebooka. W ramach procedury odzyskiwania konta, serwis poprosi nas przede wszystkim o dane logowania, z jakich korzystaliśmy oraz przesłanie skanu dowodu osobistego w celu weryfikacji danych i potwierdzenia, że konto należało do nas.

Efekt? Docelowo powinniśmy odzyskać konto, choć strat związanych z brakiem dostępu, utratą zaufania czy też problemami naszych znajomych nie uda się tak łatwo odzyskać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!