Jak sprawdzić, czy masz wirusa w telefonie?

Telefon działa wolniej, bateria szybko się rozładowuje, a na liście kontaktów pojawiły takie, których nie do końca rozpoznajesz? Uważaj, twój telefon może być zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. Tym samy twoje wszystkie dane mogą być zagrożone.

  • Michał Górecki
  • /
  • 27 października 2021

Antywirus może nam powiedzieć prawdę

Jeszcze kilkanaście lat temu na osoby posiadające oprogramowanie antywirusowe w telefonach patrzono z lekkim politowaniem lub jak na snobów. Przecież telefon, to nie komputer? W ciągu liku lat rewolucja smartfonowa zmieniła to myślenie diametralnie. Dziś większość ważnych dla nas danych przechowujemy właśnie na telefonie, a komputer służy nam najczęściej do pisania tekstów, używania bardziej zaawansowanych programów lub go gier. To smartfon przejął jego rolę, a wraz całą gamę danych osobowych, wrażliwych i wykorzystywanych do logowania.

Zrozumieli to też cyberprzestępcy, próbując przenieść swoje ataki hakerskie z komputerów na smartfony. Dlatego należy przedsięwziąć wszelkie kroki, aby zminimalizować efekty tychże ataków. Podobnie jak w przypadku komputerów należy bacznie zwracać uwagę co i od kogo otrzymujemy za pośrednictwem poczty e-mail, komunikatorów czy wiadomości SMS. Oczywiście dobre oprogramowanie antywirusowe powinno sobie poradzić z wykryciem wirusa i jego unieszkodliwieniem, nawet jeśli my będziemy postępować zbyt niefrasobliwie. Jednak poza antywirusem warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Jak rozpoznać, że telefon został zainfekowany?

Każde podejrzane działanie naszego telefony powinno być przedmiotem naszego zainteresowania. Oczywiście może to być przeciążenie urządzenia lub kwestie techniczne, ale warto zwracać na nie uwagę. Bezpieczeństwo smartfona nie zależy wcale od jego zaawansowanie. Tak samo celem ataku może być najnowszy Samsung czy Huawei, jak i nieco starsze modele Nokii czy Microsoftu. Faktem jest, że to telefony z systemem Android są bardziej narażone na atak. Po pierwsze dlatego, że Android jest bardziej powszechnym systemem, a także ze względu na sporo luk w porównaniu do oprogramowania iOS. Nie znaczy to jednak, ze systemy iOS są wolne od ataków hakerskich.

Jak sprawdzić, czy nasze dane osobowe wyciekły?Jak sprawdzić, czy nasze dane osobowe wyciekły?Jan Wróblewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Przesłanki świadczące o zainfekowaniu telefonu można podzielić na te oczywiste, oraz te mniej jasne dla użytkownika. Jeśli telefon przestaje wykonywać nasze polecenia, bądź w ogóle jest zablokowany i nie możemy nic na nim zmienić, to z dużą pewnością został zaatakowany przez złośliwe oprogramowanie. Mniej oczywiste przesłanki bardzo powolne działanie, szybko rozładowująca się bateria, nadmierne zużycie danych komórkowych czy pojawianie się numerów, których tam nie wprowadzano.

Co zrobić, jeśli telefon został zainfekowany?

Podobnie jeśli zaczyna samoistnie bardzo często przechodzić na strony związane z hazardem lub pornografią, Duża liczba reklam, szczególnie jeśli mieliśmy adblocka też może być podejrzana. Warto też spytać znajomych, czy w ostatnim czasie nie zauważyli zbyt dużej ilości spamu z naszej strony np. w postaci wiadomości, czy postów na serwisach społecznościowych. Należy uważnie obserwować urządzenie, oraz sprawdzić, czy nie pojawiły się na nim lub nie zniknęły jakieś pliki i dane.

Nawet częste wyłącznie się urządzenia oraz duże nagrzewanie telefonu może świadczyć o ingerencji w sprzęt. A już ostatecznym dowodem na zainfekowanie telefonu będzie wykonywanie połączeń i SMS-ów oraz łącznie się ze stronami, które to powoduje naliczanie dodatkowych kosztów dla naszego billingu. Dlatego warto monitorować aplikację operatora komórkowego. Jeżeli nasz telefon został zainfekowany, należy spróbować usunąć wirusa za pomocą programu antywirusowego, jeśli to się nie uda, przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. Jeśli korzystaliśmy z telefonu do płatności czy logowania na aplikacje bankowe, do obsługi maila lub innych aplikacji, należy bezzwłocznie zmienić wszędzie hasła dostępowe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!