Jak tworzyć dokumenty cyfrowo dostępne?

Jak tworzyć dokumenty cyfrowo dostępne, czyli takie, które są bardziej czytelne, zrozumiałe i przyjazne, także dla osób z niepełnosprawnościami? Departament odpowiedzialny za cyfryzację w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów będzie publikował materiały, które można potraktować jako materiał szkoleniowy w firmie lub innej organizacji. 

  • Michał Górecki
  • /
  • 14 września 2022

Obowiązek dostępności cyfrowej 

Zgodnie z prawem podmioty publiczne, takie jak urzędy miast, gmin, jednostki samorządowe, czy szkoły mają obowiązek zapewnienia dostępności cyfrowej swoich stron internetowych, mobilnych aplikacji czy dokumentów publikowanych w internecie.

Obowiązek ten wynika wprost z zapisów Ustawyz 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.Strony internetowe takich podmiotów muszą być przejrzyste, a także posiadać opcję wyświetlania w odpowiednim kontraście oraz doborem czcionek

Dostępność cyfrowa w firmie

KPRM zachęca jednak, by kwestie dostępności cyfrowej uwzględniać także w innych miejscach niż podmioty publiczne. Kancelaria przekonuje, że jest to bardzo proste i nie wymaga zbyt wielkich nakładów sił, środków, lub czasu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Transformacja cyfrowa – czy nie ma od niej odwrotu?Transformacja cyfrowa – czy nie ma od niej odwrotu?Martyna Kowalska

Jak tworzyć dokumenty dostępne cyfrowo?

Zdecydowana większość programów używanych na służbowym, czy prywatnym komputerze posiada możliwość zastosowania elementów i funkcji, które wspierają szeroko rozumianą dostępność cyfrową. 

Cyfryzacja KPRM zapowiada, że przez kilka najbliższych tygodni, na stronie internetowej pod tym linkiem będzie zamieszczała publikacje z praktycznymi poradami, które pomogą tworzyć dokumenty dostępne cyfrowo. W planie publikacji znalazły się odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. tworzenia struktury tekstu, korzystania z list elementów, tworzenia opisów zdjęć, edycji czytelnych tabel oraz zamieszczania prawidłowych linków. Znajdą się również porady dotyczące prostszej polszczyzny. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!