Dofinansowania rządowe na budowę szybkiego internetu

Od 4 lipca operatorzy telekomunikacyjni mogą składać propozycje otrzymania środków finansowych na rozwinięcie infrastruktury szybkiego internetu w regionach, które dotychczas były pozbawione dostępu do szerokopasmowego dostępu do sieci. Konkurs został ogłoszony w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, a na ten cel przeznaczono ogółem ponad 10 miliardów złotych.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 19 lipca 2023

Konkursy Ministerstwa Cyfryzacji. Trwają nabory 

Ministerstwo Cyfryzacji 1 czerwca br. ogłosiło rekordowe konkursy dotyczące finansowania budowy infrastruktury umożliwiającej dostęp do szybkiego internetu w obszarach, które dotychczas były pozbawione tej usługi. Dzięki temu planowi, ponad 1,7 miliona gospodarstw domowych będzie miało dostęp do internetu o prędkości co najmniej 300 Mb/s.

7(16) 2023 SECURITY MAGAZINE7(16) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

Przypominamy, że wnioski o dofinansowanie w konkursie, finansowanym ze środków Krajowego Planu Odbudowy, można składać do 4 sierpnia tego roku. Operatorzy będą mieli do dyspozycji ponad 4,2 miliarda złotych, a planowany zasięg szybkiej sieci obejmie ponad 1 milion gospodarstw domowych skupionych w 250 obszarach objętych konkursem.

Nabór wniosków w równoczesnym konkursie, finansowanym ze środków Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy, został przesunięty na 1 sierpnia i potrwa do 31 sierpnia. W tym konkursie dostępne jest nawet 2,9 miliarda złotych, a głównym celem jest umożliwienie niemal 700 tysięcom gospodarstw domowych dostępu do szybkiego internetu.

Gdzie można znaleźć szczegółowe informacje o naborach? 

Szczegółowe informacje dotyczące obu konkursów można znaleźć na stronie internetowej Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Jeśli chcielibyście sprawdzić, czy pod konkretnym adresem jest już dostęp do internetu lub czy w planach jest tam inwestycja finansowana ze środków publicznych lub prywatnych, warto zajrzeć na internet.gov.pl!

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Rodzaje VPN – co to jest i jak działa?Rodzaje VPN – co to jest i jak działa?Michał Górecki

Czym zajmuje się Ministerstwo Cyfryzacji? 

Ministerstwo Cyfryzacji w Polsce jest odpowiedzialne za rozwój i modernizację sektora cyfrowego w kraju. Główne zadania Ministerstwa Cyfryzacji obejmują:

  • Politykę cyfrową. Ministerstwo opracowuje i wdraża strategie oraz programy mające na celu rozwój sektora cyfrowego w Polsce. W ramach polityki cyfrowej Ministerstwo promuje innowacje, rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej, dostęp do szerokopasmowego internetu oraz poprawę usług cyfrowych dla obywateli i przedsiębiorstw.
  • Infrastrukturę telekomunikacyjną. Ministerstwo Cyfryzacji nadzoruje rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej w kraju. Działa na rzecz zapewnienia dostępu do szybkiego internetu dla wszystkich mieszkańców, zwłaszcza w obszarach słabo rozwiniętych.
  • Bezpieczeństwo cyfrowe. Ministerstwo zajmuje się ochroną infrastruktury telekomunikacyjnej, danych osobowych oraz cyberbezpieczeństwem w Polsce. Koordynuje działania w zakresie zapobiegania atakom cybernetycznym i reagowania na nie.
  • e-administrację. Ministerstwo Cyfryzacji jest odpowiedzialne za modernizację i cyfryzację administracji publicznej. Działa na rzecz uproszczenia procedur administracyjnych, wprowadzenia usług online oraz poprawy komunikacji elektronicznej między obywatelami a administracją.
  • e-usługi. Ministerstwo wspiera rozwój usług cyfrowych dla obywateli i przedsiębiorstw. Działa na rzecz ułatwienia dostępu do usług publicznych online, takich jak e-podatki, e-skarbowość czy e-zdrowie.
  • Edukację cyfrową. Ministerstwo prowadzi działania mające na celu podnoszenie kompetencji cyfrowych społeczeństwa. Wspiera programy szkoleniowe, inicjatywy edukacyjne oraz promocję bezpiecznego korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Celem Ministerstwa Cyfryzacji jest rozwój Polski jako nowoczesnego i cyfrowego państwa, zapewnienie obywatelom szerokiego dostępu do technologii cyfrowych oraz zwiększenie konkurencyjności gospodarki opartej na innowacjach technologicznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!