Rodzaje VPN – co to jest i jak działa?

VPN to wirtualna sieć prywatna. Zapewnia bezpieczeństwo w internecie i chroni prywatność. Zobacz, jakie są rodzaje VPN

  • Michał Górecki
  • /
  • 7 grudnia 2022

Co to jest VPN?

VPN („Virtual Private Network”) jest wirtualną siecią prywatną. Jej głównym celem jest zapewnienie użytkownikom internetu bezpieczeństwa i ochrona prywatności. VPN wysyła zaszyfrowane dane dzięki czemu można np. bezpiecznie korzystać z publicznych sieci WIFI.

VPN są bardzo różne. W tym materiale postaramy się wskazać kilka ich rodzajów.

VPN zdalnego dostępu

VPN zdalnego dostępu wykorzystywany jest w głównej mierze przez firmy, które chcą zapewnić bezpieczeństwo sieci biurowej. W przypadku pracy zdalnej pracownicy najprawdopodobniej łączą się z biurem poprzez specjalną sieć VPN, która zabezpiecza wszelkie dane. Prowadzi to do sytuacji, w której można pracować zdalnie, mieć dostęp do zasobów i danych, z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

VPN różną się w zależności od poziomu gwarantowanego bezpieczeństwa, prywatności, a także prędkości.

PPTP VPN

PPTP VPN to Tunneling Protocol Point-to-Point. Taki VPN tworzy tunel i przechwytuje wysyłane dane. Ten rodzaj VPN wykorzystywany jest przede wszystkim w pracy zdalnej. Użytkownik loguje się do VPN specjalnym hasłem. Używanie takiego VPN nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania.

Site-to-Site VPN

VPN typu Site-to-Site, nazywany też VPNem typu Router-to-Router. Stosuje się go przede wszystkim w korporacjach. Służy do podłączania sieci lokalnej wielu biur. Ten VPN oparty jest o intranet, czyli wewnętrzną sieć korporacyjną.

L2TP VPN

L2TP (Layer to Tunneling Protocol), opracowały wspólnie firmy Microsoft i Cisco. VPN L2TP to VPNy, które zwykle wykorzystują także inny protokół bezpieczeństwa VPN do stworzenia bardziej bezpiecznego połączenia VPN. L2TP VPN tworzy tunel pomiędzy dwoma punktami połączeń L2TP VPN, a inny protokół taki, jak IPsec szyfruje dane i koncentruje się na zapewnieniu komunikacji między tunelami.

IPsec

IPsec VPN zabezpiecza komunikację internetową w sieci IP. IPSec zabezpiecza komunikację protokołu internetowego sprawdzając każdą sesję i indywidualnie szyfrując pakiety danych w całym połączeniu.

SSL oraz TLS

SSL to skrót od Secure Sockets Layer, a TLS to skrót od Transport Layer Security. Oba funkcjonują jako jeden protokół. Wykorzystuje się je do budowy połączenia VPN.  Przeglądarka jest klientem, a użytkownik jest ograniczony do specyficznych zastosowań, zamiast korzystać z całej sieci.

VPN hybrydowy

VPN hybrydowy łączy w sobie zarówno MPLS oraz protokół IP Sec lub VPN oparty o IPsec. Ale te dwa typy sieci VPN są stosowane oddzielnie w różnych lokalizacjach. Jednak możliwe jest stosowanie ich obu w tym samym miejscu. Robi się to z zamiarem wykorzystania VPN IPsec, jako kopii zapasowej dla MPLS VPN.

To jaki rodzaj VPN użyć zależy przede wszystkim od wielkości chronionych zasobów, liczby użytkowników ale przede wszystkim celu, który chcemy osiągnąć zabezpieczając dane.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: vpn

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!