VPN pojawiła się w przeglądarce Microsoft Edge

Microsoft wprowadził VPN do swojej przeglądarki internetowej Microsoft Edge. Chociaż funkcja jest obecnie dostępna w stabilnej wersji przeglądarki, nie wszyscy użytkownicy mają do niej dostęp.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 3 marca 2023

Edge Secure Network — co to jest?

Nowa funkcja, o nazwie Edge Secure Network, opiera się na Cloudflare i wykorzystuje sieć serwerów do szyfrowania ruchu użytkowników.

OneDrive Microsoftu ze zmianamiOneDrive Microsoftu ze zmianamiMartyna Kowalska

Chociaż wbudowana sieć VPN w Microsoft Edge oferuje podstawowe funkcje, takie jak maskowanie adresów IP i szyfrowanie ruchu, nie ma ona innych typowych funkcji, takich jak możliwość wyboru określonej lokalizacji, włączenia lub wyłączenia przełącznika internetowego lub ominięcia geoblokowania. Innymi słowy, nie jest to w pełni rozwinięta sieć VPN.

Ograniczenia

Ponadto Edge Secure Network jest ograniczona do 1 GB miesięcznie, co pozostawia niewiele miejsca na strumieniowe przesyłanie multimediów. Niektórzy użytkownicy twierdzą, że widzą limit danych 15 GB w panelu aktywacji funkcji. Obecnie nie wiadomo, czy niezgodność limitu danych jest tymczasową promocją, czy błędem.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Chociaż 15 GB miesięcznie to znacznie więcej niż limit danych 1 GB, to wciąż nie wystarcza do działań wymagających dużej przepustowości, takich jak strumieniowe przesyłanie filmów. Natomiast zewnętrzni dostawcy VPN nie nakładają żadnych ograniczeń danych i oferują bardziej solidne mechanizmy ochrony prywatności.

Tylko dla wybranych?

Warto zauważyć, że ta funkcja jest nadal dostępna tylko dla wybranych użytkowników, a Microsoft nie podał, kiedy będzie powszechnie dostępna.

Chociaż funkcja nie jest wystarczająco dojrzała, aby zastąpić w pełni rozwiniętą sieć VPN, wbudowana opcja w przeglądarce może ułatwić pracę tym, którzy nie chcą instalować dodatkowego oprogramowania.

Aktualizacja Chrome 104. Usunięto kilka ważnych lukAktualizacja Chrome 104. Usunięto kilka ważnych lukMikołaj Frączak

Jeśli potrzebujesz bardziej wszechstronnego rozwiązania VPN, rozważ przejście na dedykowaną usługę, taką jak Bitdefender VPN. Ale dla tych, którzy chcą łatwej w obsłudze sieci VPN wbudowanej bezpośrednio w przeglądarkę, z pewnością warto wypróbować nową funkcję Microsoft Edge.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!