Czy VPN jest rzeczywiście anonimowy?

Większość użytkowników Internetu kojarzy korzystanie z VPN z anonimowym przeglądaniem stron internetowych. Mimo to wiele innych działań online może ujawnić poufne informacje, takie jak korzystanie z klientów poczty e-mail, granie w gry online i pobieranie plików.

  • Michał Górecki
  • /
  • 31 marca 2022

Jeśli chodzi o ochronę prywatności, VPN są niezwykle skuteczne. Mogą zachować prawdziwie anonimową tożsamość online, kierując połączenie przez bezpieczny tunel, z dala od wścibskich oczu, jednocześnie szyfrując ruch.

Twój dostawca usług internetowych może zobaczyć Twoją aktywność online

Gdy masz połączenie z Internetem, Twój dostawca usług internetowych może zobaczyć niektóre elementy Twojej aktywności online, w tym odwiedzane witryny, czas spędzony w każdej witrynie, usługi, z którymi korzystasz (poczta e-mail, VoIP, gry) i pobrane pliki.

Jednak nie może wykryć zaszyfrowanego ruchu. Dlatego jeśli wyślesz wiadomość e-mail przez klienta obsługującego szyfrowanie lub zalogujesz się na swoje konto w witrynie HTTPS, Twój dostawca usług internetowych nie będzie w stanie odszyfrować tych danych.

W większości przypadków łącza do pobierania używają również protokołu HTTPS, aby faworyzować szyfrowanie, co oznacza, że ​​Twój dostawca usług internetowych nie może ich wykryć. Jednak korzystanie przez witrynę z protokołu HTTPS nie oznacza, że ​​wszystkie wyświetlane przez nią linki są z natury zaszyfrowane, zwłaszcza jeśli witryna promuje również linki zewnętrzne.

Możesz sprawdzić, czy łącze pobierania korzysta z szyfrowania, po prostu najeżdżając na niego kursorem myszy i sprawdzając pasek stanu; jeśli link zaczyna się od HTTPS, możesz już iść.

Chociaż HTTPS wydaje się wystarczać, aby zniechęcić Twojego dostawcę usług internetowych do podglądania Twojej aktywności online, sprawy są nieco bardziej skomplikowane. Użytkownicy pobierają treści na różne sposoby: klikając bezpośrednie linki do pobierania (kliknij prawym przyciskiem myszy i zapisuj), korzystając ze specjalistycznych programów do pobierania lub angażując się w udostępnianie plików P2P (torrenting).

Trudno jest ocenić potencjał szyfrowania w każdej sytuacji, co wymaga rozwiązania ogólnosystemowego, takiego jak VPN.

Włamanie na konto Twitter? Oto, co robić dalejWłamanie na konto Twitter? Oto, co robić dalejMikołaj Frączak

Więc co VPN potrafi ukryć?

VPN może ukryć aktywność pobierania przed usługodawcą internetowym

Ze względu na swoje możliwości szyfrowania VPN jest idealnym narzędziem, jeśli obawiasz się, że Twój dostawca usług internetowych monitoruje pobierane pliki. Solidne rozwiązanie VPN, takie jak Bitdefender VPN, przekierowuje Twoje połączenie przez bezpieczny tunel i ukrywa Twoją aktywność online nieprzeniknioną warstwą szyfrowania.

Innymi słowy, VPN szyfruje cały ruch w Twoim systemie, niezależnie od używanej aplikacji lub usługi, chyba że przełączysz selektywne tunelowanie ruchu. Natomiast poleganie wyłącznie na protokole HTTPS w celu ukrycia swojej aktywności przed usługodawcą internetowym lub innymi szpiegami chroni tylko aktywność pobierania w przeglądarce.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jeśli korzystasz z dzielonego tunelowania, pamiętaj, aby wykluczyć każdą aplikację lub usługę, która może ujawnić poufne informacje, zwłaszcza jeśli obawiasz się, że dostawca usług internetowych sprawdzi Twoje nawyki pobierania.

Dodatkowe wskazówki

Należy pamiętać, że pomimo niezwykłych możliwości szyfrowania usługi VPN nie powinny być wykorzystywane do nielegalnych działań, takich jak pobieranie materiałów chronionych prawem autorskim lub udostępnianie wątpliwych treści online.

Chociaż Twój dostawca usług internetowych nie może monitorować Twojego ruchu podczas połączenia z tunelem VPN, niektórzy dostawcy VPN wdrażają automatyczne mechanizmy wykrywania przed nielegalnymi działaniami. Prowadzenie nielegalnych działań podczas połączenia z serwerem VPN może mieć poważne konsekwencje, takie jak zawieszenie konta, zamknięcie, a nawet reperkusje prawne.

Źródło: Informacja prasowa Marken

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!