Aplikacja mObywatel wystarczająca w salonach operatorów sieci komórkowych

Dzięki aplikacji mObywatel zainstalowanej w Twoim smartfonie lub tablecie, udając się do operatorów w celu podpisania umowy (lub załatwienia czegokolwiek innego), nie musisz pamiętać o portfelu. Wystarczy, że zabierzesz swój telefon z zainstalowaną aplikacją.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 25 lipca 2023

Nowa wersja aplikacji mObywatel

Począwszy od ostatnich dni zeszłego tygodnia, dostępna jest najnowsza wersja mObywatela. Aplikacja umożliwia Polakom uzyskanie elektronicznego dokumentu tożsamości. Teraz, nowy moduł mDowód, który stanowi osobny dokument (obok fizycznego dowodu i paszportu), może być także akceptowany w salonach operatorów telekomunikacyjnych, takich jak Orange i T-Mobile.

Aplikację Obywatel ma już 9 mln osób!Aplikację Obywatel ma już 9 mln osób! Anna Malinowska

Wcześniej aby załatwić sprawy w salonach operatorów mObywatel okazywał się niewystarczający. Do zawarcia umowy lub rejestracji karty SIM konieczny był fizyczny dowód tożsamości. Na szczęście, sytuacja uległa zmianie w nowej wersji rządowej aplikacji, mDowód, która obowiązuje od 14 lipca br.

Operatorzy akceptują mDowód z aplikacji

Obecnie w salonach sprzedaży sieci telekomów Orange i T-Mobile wystarczy już aplikacja mObywatel. Zatem przy załatwianiu wszelkich spraw wymagających potwierdzenia tożsamości, śmiało możemy sięgnąć po swój smartfon. Również, przy rejestracji karty SIM w dowolnym punkcie, mObywatel 2.0 będzie akceptowany. Orange zapewnia także, że mObywatel 2.0 jest ważny podczas odbioru przesyłki kurierskiej, gdy wymagane są dane tożsamości, oraz podczas wizyty techników.

7(16) 2023 SECURITY MAGAZINE7(16) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

To stanowi olbrzymi postęp, ponieważ podczas zamawiania na przykład superszybkiego internetu w salonie lub wybierania nowego smartfona w ramach abonamentu, nie będziemy musieli nosić portfela ani fizycznego dowodu tożsamości. Wystarczy użyć smartfona do potwierdzenia naszych danych, a wszystkie płatności możemy dokonać zbliżeniowo.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jednak aby skorzystać z mObywatela jako dokumentu tożsamości, musimy zaktualizować oprogramowanie do nowej wersji oznaczonej numerem 2.0. Wykonanie tego nie sprawi nam teraz większych trudności, ponieważ aplikacja działa bez zarzutu, w przeciwieństwie do pierwszych dni od jej uruchomienia.

Aplikacja mObywatel -  do czego służy? 

Aplikacja mObywatel to polska aplikacja mobilna, która umożliwia obywatelom korzystanie z różnych e-usług oraz dostęp do elektronicznego dokumentu tożsamości w formie mDowodu. Aplikacja ta została stworzona przez polskie Ministerstwo Cyfryzacji i wprowadzona w celu ułatwienia codziennych spraw obywatelom oraz poprawy komunikacji z administracją publiczną.

Cyfrowe potwierdzenie tożsamości tak samo ważne jak tradycyjneCyfrowe potwierdzenie tożsamości tak samo ważne jak tradycyjne Monika Świetlińska

Główne funkcje aplikacji mObywatel to m.in.:

  • Udostępnienie elektronicznego dowodu tożsamości (mDowodu) — cyfrowa wersja dokumentu tożsamości, która może być używana jako ważny dokument potwierdzający tożsamość w wielu sytuacjach.
  • Dostęp do e-usług - obywatelom umożliwia korzystanie z różnych usług publicznych elektronicznie, takich jak sprawdzanie swoich danych w bazach publicznych, wnioskowanie o różnego rodzaju dokumenty czy świadczenia.
  • Dostęp do informacji publicznych — użytkownicy mogą uzyskać informacje na temat swojego statusu podatkowego, ubezpieczeniowego itp.

Jest to narzędzie, które ma ułatwić życie obywatelom i zwiększyć wygodę w kontaktach z administracją publiczną oraz w codziennych transakcjach. Aplikację mObywatel można pobrać ze sklepów aplikacji na smartfony i korzystać z niej za pomocą urządzenia mobilnego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!