Cyfrowe potwierdzenie tożsamości tak samo ważne jak tradycyjne

Po wejściu w życie ustawy o mObywatelu, aplikacja ta zostanie wzbogacona o ponad 20 nowych usług. Chociaż mObywatel jest dostępny już od 2017 roku, wiele placówek i urzędów nie akceptowało dokumentów cyfrowych dostępnych w tej aplikacji. Jednak teraz sytuacja się zmienia, a wkrótce będzie można potwierdzać swoją tożsamość poprzez nowy, cyfrowy dokument tożsamości. Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wyjaśnia tę zmianę.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 28 lutego 2023

Te dowody nie są równoznaczne, lecz...

Należy podkreślić, że cyfrowy dokument tożsamości nie jest równoznaczny z dowodem osobistym w formie elektronicznej.

Jest to zupełnie nowy dokument, który będzie działał niezależnie od dowodu osobistego i będzie można nim posługiwać się w kraju.

Cyfrowy dowód

Elektroniczny dokument ten będzie powszechnie respektowany w urzędach, bankach i wszędzie tam, gdzie konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości.

Aplikacja mObywatel umożliwi nam korzystanie z tego nowego dokumentu. Minister Andruszkiewicz zaznaczył, że to realizacja postulatu wolności i dobrowolności, a każdy będzie mógł załatwiać swoje sprawy w wygodny dla siebie sposób, korzystając z e-usług. Obywatele zyskają dużo czasu, który spędzaliby w urzędach.

Jest projekt ustawy o mObywateluJest projekt ustawy o mObywateluMartyna Kowalska

Dzięki aplikacji mObywatel będzie można skorzystać z coraz większej liczby usług, co przyczyni się do zwiększenia popularności tej aplikacji. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że ta inicjatywa to ogromna rewolucja w administracji publicznej i w kontakcie obywateli z urzędami, dzięki której Polska staje się największym krajem z tak potężnym portfelem cyfrowym.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Warto jednak pamiętać, że cyfrowym dokumentem tożsamości nie będzie można posłużyć się za granicą, gdzie nadal wymagane będzie okazanie dowodu osobistego w formie tradycyjnej lub paszportu. Ponadto, nie będzie możliwe wnioskowanie o dowód osobisty za pomocą cyfrowego dokumentu tożsamości.

Projekt uchwały przyjęty

Projekt ustawy o aplikacji mObywatel

W dzisiejszych czasach potrzeba posiadania cyfrowych dokumentów staje się coraz bardziej powszechna i odczuwalna. Wynika to z wygody, stylu życia (jak pokazuje raport Krajowego Rejestru Długów, czas spędzany przed telefonem zwiększył się o 2-4 godziny dla 30% respondentów w okresie pandemii, a dla nieco ponad co czwartego badanego czas korzystania z urządzeń mobilnych wydłużył się o mniej niż godzinę), a także kwestii bezpieczeństwa.

Obywatele chcą mieć możliwość potwierdzenia swojej tożsamości (w tym potwierdzenia uprawnień i dokonywania płatności za usługi publiczne) zdalnie.

Obecnie jednak dokumenty elektroniczne nie są uznawane w pełni na równi z dokumentami tradycyjnymi, co uniemożliwia ich stosowanie w niektórych sytuacjach (np. w relacjach między obywatelem a urzędem, między obywatelami lub między obywatelem a biznesem).

Aplikację Obywatel ma już 9 mln osób!Aplikację Obywatel ma już 9 mln osób!Anna Malinowska

W związku z tym potrzebne jest wprowadzenie równoważnych rozwiązań cyfrowych oraz wskazanie, w jakich sytuacjach można z nich korzystać. Administracja, biznes i obywatele sygnalizują tę potrzebę.

Kolejnym problemem jest brak możliwości załatwienia spraw urzędowych w sposób mobilny, co wynika m.in. z konieczności podania serii i numeru dokumentu potwierdzającego tożsamość. 

Podsumowując, projekt wychodzi naprzeciw potrzebom osób korzystających z usług mobilnych, jak i podmiotów świadczących takie usługi, stwarzając mechanizmy niezbędne dla budowania zaufania do cyfrowych usług Państwa oraz całego mobilnego środowiska.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!