Cyfrowe potwierdzenie tożsamości tak samo ważne jak tradycyjne
Po wejściu w życie ustawy o mObywatelu, aplikacja ta zostanie wzbogacona o ponad 20 nowych usług. Chociaż mObywatel jest dostępny już od 2017 roku, wiele placówek i urzędów nie akceptowało dokumentów cyfrowych dostępnych w tej aplikacji. Jednak teraz sytuacja się zmienia, a wkrótce będzie można potwierdzać swoją tożsamość poprzez nowy, cyfrowy dokument tożsamości. Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wyjaśnia tę zmianę.
- Monika Świetlińska
- /
- 28 lutego 2023
Te dowody nie są równoznaczne, lecz...
Należy podkreślić, że cyfrowy dokument tożsamości nie jest równoznaczny z dowodem osobistym w formie elektronicznej.
Jest to zupełnie nowy dokument, który będzie działał niezależnie od dowodu osobistego i będzie można nim posługiwać się w kraju.
Cyfrowy dowód
Elektroniczny dokument ten będzie powszechnie respektowany w urzędach, bankach i wszędzie tam, gdzie konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości.
Aplikacja mObywatel umożliwi nam korzystanie z tego nowego dokumentu. Minister Andruszkiewicz zaznaczył, że to realizacja postulatu wolności i dobrowolności, a każdy będzie mógł załatwiać swoje sprawy w wygodny dla siebie sposób, korzystając z e-usług. Obywatele zyskają dużo czasu, który spędzaliby w urzędach.
Jest projekt ustawy o mObywateluMartyna Kowalska
Dzięki aplikacji mObywatel będzie można skorzystać z coraz większej liczby usług, co przyczyni się do zwiększenia popularności tej aplikacji. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że ta inicjatywa to ogromna rewolucja w administracji publicznej i w kontakcie obywateli z urzędami, dzięki której Polska staje się największym krajem z tak potężnym portfelem cyfrowym.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Warto jednak pamiętać, że cyfrowym dokumentem tożsamości nie będzie można posłużyć się za granicą, gdzie nadal wymagane będzie okazanie dowodu osobistego w formie tradycyjnej lub paszportu. Ponadto, nie będzie możliwe wnioskowanie o dowód osobisty za pomocą cyfrowego dokumentu tożsamości.
Projekt uchwały przyjęty
Projekt ustawy o aplikacji mObywatel
W dzisiejszych czasach potrzeba posiadania cyfrowych dokumentów staje się coraz bardziej powszechna i odczuwalna. Wynika to z wygody, stylu życia (jak pokazuje raport Krajowego Rejestru Długów, czas spędzany przed telefonem zwiększył się o 2-4 godziny dla 30% respondentów w okresie pandemii, a dla nieco ponad co czwartego badanego czas korzystania z urządzeń mobilnych wydłużył się o mniej niż godzinę), a także kwestii bezpieczeństwa.
Obywatele chcą mieć możliwość potwierdzenia swojej tożsamości (w tym potwierdzenia uprawnień i dokonywania płatności za usługi publiczne) zdalnie.
Obecnie jednak dokumenty elektroniczne nie są uznawane w pełni na równi z dokumentami tradycyjnymi, co uniemożliwia ich stosowanie w niektórych sytuacjach (np. w relacjach między obywatelem a urzędem, między obywatelami lub między obywatelem a biznesem).
Aplikację Obywatel ma już 9 mln osób!Anna Malinowska
W związku z tym potrzebne jest wprowadzenie równoważnych rozwiązań cyfrowych oraz wskazanie, w jakich sytuacjach można z nich korzystać. Administracja, biznes i obywatele sygnalizują tę potrzebę.
Kolejnym problemem jest brak możliwości załatwienia spraw urzędowych w sposób mobilny, co wynika m.in. z konieczności podania serii i numeru dokumentu potwierdzającego tożsamość.
Podsumowując, projekt wychodzi naprzeciw potrzebom osób korzystających z usług mobilnych, jak i podmiotów świadczących takie usługi, stwarzając mechanizmy niezbędne dla budowania zaufania do cyfrowych usług Państwa oraz całego mobilnego środowiska.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?