Stopnie alarmowe CRP przedłużone do końca maja 2023

Podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego zarządzenia przedłużają obowiązywanie stopni alarmowych do 31 maja 2023 roku. Na terenie całego kraju utrzyma się 3. stopień alarmowy CHARLIE-CRP oraz 2. stopień alarmowy BRAVO, natomiast wobec polskiej infrastruktury energetycznej, znajdującej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, będzie obowiązywał również 2. stopień alarmowy BRAVO.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 1 marca 2023

Nowe zarządzenia

Premier Mateusz Morawiecki podpisał trzy zarządzenia przedłużające obowiązywanie stopni alarmowych do 31 maja 2023 roku:

    • Zarządzenie nr 18 z 24 lutego 2023 roku przedłuża trzeci stopień alarmowy CRP (3. stopień CHARLIE-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
    • Zarządzenie nr 19 z 24 lutego 2023 roku przedłuża drugi stopień alarmowy (2. stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
    • Zarządzenie nr 20 z 24 lutego 2023 roku przedłuża drugi stopień alarmowy (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej znajdującej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

    Co oznaczają stopnie alarmowe?

    Stopnie alarmowe są sygnałem dla służb, że powinny być w gotowości do działania w przypadku wystąpienia zagrożenia. W przypadku stopni alarmowych CRP, chodzi o zagrożenia w cyberprzestrzeni.

    Stopień alarmowy Bravo i Charlie. Co oznacza?Stopień alarmowy Bravo i Charlie. Co oznacza?Michał Górecki

    Trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP jest jednym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest wprowadzany w przypadku potwierdzonego zagrożenia ataku terrorystycznego w cyberprzestrzeni lub uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym takim ataku.

    Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

    możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

    Drugiego stopnia alarmowego BRAVO (drugiego w skali czterech stopni) używa się w przypadku zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia atakiem terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informacje o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.

    Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

    O obowiązujących alarmach informuje na bieżąco Rządowe Centrum Bezpieczeństwa – państwowa jednostka budżetowa podległa Prezesowi Rady Ministrów, która zapewnia obsługę Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów, Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych w kwestiach związanych z zarządzaniem kryzysowym.

    Pełni ona również funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego. RCB koordynuje proces zapobiegania kryzysom i minimalizacji ich skutków w razie ich wystąpienia.

    Jedną z jej głównych ról jest dokonywanie oceny ryzyka zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa, ujednolicając postrzeganie zagrożeń przez poszczególne resorty i tym samym podnosząc zdolność właściwych służb i organów administracji publicznej do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.

    Działalność RCB odbywa się na poziomie ponadresortowym i angażuje zarówno ekspertów cywilnych, jak i funkcjonariuszy służb oraz żołnierzy Wojska Polskiego. 

    Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
    Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

    Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

    Najnowsze tematy

    WSPÓŁPRACA

    Blogi tematyczne

    Prawo konsumenckie 2021
    Blog prawa e-commerce
    Prawo konsumenckie
    Security Magazine
    Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
    Kliknij aby wrócić do strony głównej

    Newsletter

    Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!