Sms "ktoś wysłał ci przelew na telefon". Czy to scam?

Dostęp do konta w Internecie — niebywała wygoda! Korzystając z telefonu komórkowego lub komputera można załatwić wiele spraw dnia codziennego lub związanych z prowadzoną firmą. 

  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 1 marca 2023

Jednak czasem zdarzają się sytuacje, że posiadane środki na koncie mogą okazać się zagrożone. Cyberprzestępcy posługują się różnymi metodami, aby uzyskać dostęp do bankowego konta. Zdarza się także przejęcia kont na portalach społecznościowych i wysyłanie do znajomych próśb o podanie kodu BLIK. 

Czy sms-y informujące o przelewie są prawdziwe, czy to kolejne oszustwo? 

Jakie operacje można wykonywać dzięki posiadaniu konta internetowego banku?

Dziś przez Internet można załatwić naprawdę wiele spraw. Można je na przykład podzielić na dwie grupy: związane z transakcjami i ze zarządzaniem kontami bankowymi.

Jeśli chodzi o pierwszą — transakcje przez internet, zakupy cieszą się niesłabnącą popularnością — mają wiele zalet. Do takiego celu warto posiadać konto — korzystanie z szybkich płatności pozwoli zapewnić sobie wygodę podczas zakupów. Oczywiście jego brak nie przekreśla takiej możliwości, można wybrać płatność za pobraniem (zapłacić w momencie odbioru przesyłki) lub, jeśli istnieje, placówce stacjonarnej.

Nowa forma płatności mobilnych na rynku. Które banki pozwalają z niej skorzystać?Nowa forma płatności mobilnych na rynku. Które banki pozwalają z niej skorzystać?Michał Górecki

Druga, wspomniana grupa, związana jest z operacjami, które można wykonać na koncie internetowym. W taki sposób można założyć lokatę, złożyć wniosek o kredyt czy oszczędzać pieniądze. Taki dostęp pozwala na dokonanie zmian związanych na przykład z ustawieniami kart, limitami. Można również czasowo lub nieodwracalnie zastrzec kartę — szybkie działanie jest bardzo ważne w przypadku zagubienia jej lub kradzieży.

Oczywiście — są także sprawy, które można załatwić jedynie telefonicznie lub poprzez osobiste stawiennictwo w siedzibie banku.

Sms “Ktoś wysłał ci przelew na telefon” — czy to oszustwo?

Płatności i przelewy BLIK niezwykle ułatwiają życie.  Korzystanie z nich to niesamowita wygoda, zakupy stają się bardzo proste, nie trzeba na nie zabierać portfela — wystarczy mieć ze sobą telefon komórkowy. Również szybkie przelewy na numer telefonu (wykorzystujące dostęp do BLIK-a) zapewniają wygodę — wysłane pieniądze trafiają na konto odbiorcy w kilka chwil. 

Jeśli przelew BLIK zostanie wysłany do osoby, która nie zarejestrowała numeru telefonu w takiej usłudze — pieniądze nie są stracone. Zawsze można odebrać go poprzez SMS informujący o przekazaniu pieniędzy do wypłaty (wpłata zostanie przekazana przelewem tradycyjnym).

Jeśli wysłany przelew nie zostanie odebrany — środki powrócą do nadawcy.

Warto też wspomnieć, że można wysłać prośbę o przelew na numer telefonu — będzie on wsparciem, kiedy nastąpi taka potrzeba.

Jak widać — sprawa jest dosyć złożona — wspomniane sms-y mogą być prawdziwe, jednak należy zachować ostrożność: nie otwierać linków, sprawdzić certyfikaty strony www. Można także wejść na stronę banku, który wysyłał środki (sprawdzając certyfikat) lub skontaktować się z konsultantem i postępować według jego wskazówek. 

Ktoś wysłał Ci 450 zł Blikiem? Uwaga, to oszustwo!Ktoś wysłał Ci 450 zł Blikiem? Uwaga, to oszustwo!Mikołaj Frączak

Podobne wiadomości rozsyłają oszuści, a po zalogowaniu odbiorcy na stronę mogą przejąć dostęp do konta. Warto o tym pamiętać i uważać, aby nie paść ich ofiarą i stracić pieniędzy. 

Jeśli pojawiają się wątpliwości  to dobry znak — wiadomo, że edukacja związana z ochroną przed oszustwami działa. Ludzie zaczynają zastanawiać się, czy dany sms, połączenie lub e-mail jest prawdziwy, starają się potwierdzić wiarygodność poszukując w Internecie informacji lub artykułów związanych z tym tematem. Takie postępowanie pozwala ochronić oszczędności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!