Nowa forma płatności mobilnych na rynku. Które banki pozwalają z niej skorzystać?

Blik to typ płatności mobilnej, która kojarzy się nieco bardziej z generowaniem i podawaniem sześciocyfrowego kodu, w celu zapłacenia za produkt czy usługę. Kilka tygodni temu na rynku pojawiła się nowa firma Blika, który do swojego działania nie potrzebuje ani kodów, ani internetu. Czym jest Blik zbliżeniowy, jak działa i czy jest bezpieczny?

  • Michał Górecki
  • /
  • 9 listopada 2021

Nowy format technologii płatności mobilnych w Polsce

Już cztery banki udostępniły swoim klientom możliwość płacenia zbliżeniowo Blikiem w sklepach stacjonarnych w Polsce i na świecie. Skorzystanie z tej możliwości przez użytkowników bankowych aplikacji mobilnych nie będzie wymagało logowania do aplikacji. Płatności zbliżeniowe Blik uzupełniają dotychczasową gamę rozwiązań oferowanych przez system płatności mobilnych.

Do niedawna płatność Blikiem w sklepie stacjonarnym polegała wyłącznie na wpisaniu na terminalu płatniczym sześciocyfrowego kodu, a następnie zatwierdzenie transakcji w bankowej aplikacji mobilnej. W 2020 r. zapłacono w ten sposób blisko 40 mln razy. Jednak od kilku miesięcy część klientów czterech banków w Polsce nie musi już martwić się o podawanie kodu.

Które banki oferują Blika zbliżeniowego?

Zbliżeniowy Blik jest dla użytkowników nowym rozwiązaniem, które ma przyśpieszyć proces płatności. Wystarczy jedynie odblokowanie telefonu i przyłożenie go do terminala – bez wpisywania kodu, bez konieczności podpinania karty, a nawet bez połączenia z internetem czy siecią komórkową. Twórcy Blika wybrali technologię zbliżeniową jako najbezpieczniejszą i najwygodniejszą dla użytkownika przy płaceniu w terminalach. Wprowadzenie mobilnych płatności zbliżeniowych w tej formie to efekt wykorzystania technologii Mastercard.

Czy opłaca się wdrożyć płatności elektroniczne w firmie?Czy opłaca się wdrożyć płatności elektroniczne w firmie?Michał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Użytkownicy Blika będą płacić w ten sposób nie tylko w Polsce, ale także w każdym terminalu zbliżeniowym z logo tej organizacji płatniczej na świecie.Do tej pory usługę zaoferowały cztery banki – Alior Bank, Millennium, PKO BP i ING. Wkrótce funkcja ta pojawi się w mBanku i Santander Bank Polska. Poszczególne banki na polskim rynku będą udostępniały tę możliwość swoim klientom sukcesywnie. Co ważne, bez względu na bank rozwiązanie będzie wszędzie działać tak samo. Użytkownicy zapłacą zbliżeniowo na całym świecie.

Jak płacić Blikiem zbliżeniowo?

Z Blika zbliżeniowego skorzystać może każdy użytkownik aplikacji mobilnej banku na platformie Android, na które urządzeniu obsługuje funkcję NFC (Near Field Communication). Wymogiem wywołania płatności, ze względów bezpieczeństwa, będzie posiadanie aktywnej blokady urządzenia – czyli zabezpieczenie telefonu kodem, odciskiem palca lub biometrią twarzy.

Aby zapłacić, wystarczy po odblokowaniu zbliżyć telefon do terminala płatniczego (w telefonie musi być oczywiście włączona funkcja NFC). Telefon nie musi nawet znajdować się w zasięgu sieci komórkowej, nie musi mieć w czasie płatności połączenia z Internetem.Usługa jest dostępna wyłącznie w aplikacji mobilnej banku na smartfonie. Każdy, kto do tej pory płacił Blikiem z wykorzystaniem kodu teraz może to zrobić zbliżeniowo – wystarczy jednorazowo aktywować w aplikacji mobilnej płatności zbliżeniowe BLIK.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!