Dane osobowe agentów celnych poważnie zagrożone. MF uspokaja

W wyniku błędu w systemie informatycznym nastąpiło naruszenie ochrony danych osobowych, przetwarzanych przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w rejestrze publicznym agentów celnych.

Dane osobowe agentów celnych poważnie zagrożone. MF uspokaja
  • Michał Górecki
  • /
  • 10 listopada 2021

Błąd zagrozi l danym agentów celnych

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, dane agentów celnych mogły dostać się w niepowołane ręce. Błąd został usunięty, jednak jak czytamy na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych MF prosi agentów o ostrożność przy podawaniu danych osobowych innym osobom. Dodatkowo eksperci przypomnieli, jak zminimalizować ryzyko związane z naruszeniem danych.

W jednym z systemów teleinformatycznych PUESC został wykryty błąd związany z udostępnieniem rejestru publicznego agentów celnych. Błąd ten wystąpił w związku z aktualizacją systemu, która została przeprowadzona w czerwcu 2021 r. MF poinformowało o tym w trosce o prywatność i bezpieczeństwo byłych i obecnych agentów celnych, jak również w związku z przepisami o ochronie danych osobowych. Na stronie internetowej pojawiły się też przeprosiny za całe zdarzenie. Zapewniono, że miało charakter incydentalny i wynikało z błędu technicznego.

Jakie dane mogły wyciec?

Zgodnie z przepisami publikowana lista agentów celnych ograniczona jest do imienia, nazwiska i numeru agenta. W wyniku błędu istniała możliwość uzyskania dostępu do pełnego zestawu danych agentów celnych, tj. PESEL, adres zamieszkania i adresu do korespondencji (jeżeli jest inny niż adres zamieszkania), numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość (w przypadku osoby, której nie nadano numeru PESEL), numer i daty decyzji o uznaniu kwalifikacji do wykonywania zawodu agenta celnego.

Błąd został wykryty przez użytkownika systemu, a nie przez hakerów. — Zostaliśmy o nim poinformowani w czwartek 28 października 2021 roku. Błąd został usunięty po kilku godzinach od powiadomienia – poinformowało MF. W ramach prowadzonego postępowania wyjaśniającego nie udało się jednak wykluczyć możliwości, że osoby nieuprawnione mogły mieć dostęp do danych agentów celnych.

Jeżeli jesteś administratorem danych lub IOD

możesz liczyć na nasze wsparcie w zakresie RODO w Twojej firmie

Zhakowane konto na Facebooku. Co robić dalej?Zhakowane konto na Facebooku. Co robić dalej?Michał Górecki

Naruszenie danych i co dalej?

Aby zminimalizować ewentualne negatywne skutki związane z ryzykiem kradzieży tożsamości, MF prosi o ostrożność przy podawaniu danych osobowych innym osobom. Zaleca się, aby ignorować nieoczekiwane e-maile, w szczególności od nieznanych nadawców, nie otwierać nieznanych załączników oraz nie używać linków do stron internetowych otrzymanych od nieznanych nadawców w e-mailach lub SMS-ach.

Należy też zachować ostrożność podczas odbierania połączeń z nieznanych numerów telefonów, jak również zmienić hasła do konta na portalu i hasło do skrzynki poczty elektronicznej. Warto też zastrzec dokumenty.

MF zachęca również, aby założyć np. konto w systemie informacji kredytowej i gospodarczej, celem monitorowania swojej aktywności kredytowej.Najważniejsze: Ograniczyć możliwe skutki wycieku danych MF zastosowało dodatkowe środki ochrony, aby zapobiec wystąpieniu podobnych zdarzeń w przyszłości. Powiadomiono też Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i CSIRT GOV o naruszeniu ochrony danych osobowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!