WhatsApp wprowadza przełomową funkcję

WhatsApp jest teraz dostępny na wszystkich urządzeniach bez uwierzytelnienia, czyli bez konieczności połączenia ze smartfonem. Przynajmniej przez 2 tygodnie. To spora zmiana w stosunku do rozwiązania działającego w komunikatorze do tek pory.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 10 listopada 2021

WhatsApp i innowacyjne uwierzytelnienie

Jak informuje serwis GizChina po miesiącach testów beta i zapowiedziach, WhatsApp w końcu wdraża aktualizację, która umożliwia korzystanie z komunikatorów na innych urządzeniach bez konieczności posiadania smartfona podłączonego do i internetu.

Do tej pory co prawda WhatsApp mógł być wykorzystywany nie tylko w smartfonie, ale i komputerze w aplikacji lub poprzez WhatsAppa Web. Jednak w obu przypadkach konieczne było zalogowanie się co jakiś czas na smartfonie podłączonym do sieci. Dzięki temu aplikacja synchronizowała dane. Jak zapewnia serwis GizChina to koniec takich problemów.

Dla WhatsApp to poważne usprawnienie

Obiecana w lipcu funkcja dotarła do użytkowników WhatsApp Beta. Teraz będą mogli z niej skorzystać użytkownicy wszystkich smartfonów. Funkcję można włączyć w sekcji „Połączone urządzenia” w aplikacji. Dzięki nowej funkcji możliwy jest dostęp do rozmów z komputera lub z WhatsApp Web nawet bez smartfona. Jest jednak pewien haczyk. Do platformy można podłączyć jednocześnie tylko cztery urządzenia.

To kolejne z usprawnień w ostatnich tygodniach wdrożonych przez WhatsApp. Kilka dni temu udostępniono dodatkową, opcjonalną warstwę zabezpieczeń, dzięki której kopie zapasowe zapisane na Dysku Google lub w iCloud są chronione przy użyciu pełnego szyfrowania. Żadna inna globalna usługa komunikacyjna o takim zasięgu nie zapewnia tak wysokiego poziomu zabezpieczeń wiadomości, multimediów, wiadomości głosowych, połączeń wideo i kopii zapasowych czatów – chwali się WA.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

WhatsApp wdrożył szyfrowane kopie zapasowe. Jak je włączyć?WhatsApp wdrożył szyfrowane kopie zapasowe. Jak je włączyć?Michał Górecki

Kwestia bezpieczeństwa najważniejsza

Teraz użytkownicy mogą zabezpieczyć swoją w pełni zaszyfrowaną kopię zapasową czatu dowolnym hasłem lub 64-cyfrowym kluczem szyfrowania znanym wyłącznie im samym. Ani WhatsApp, ani dostawca usług kopii zapasowych nie będą w stanie odczytać kopii zapasowych, ani uzyskać dostępu do klucza wymaganego do ich odblokowania.

Funkcja włączenia WA na innych urządzeniach bez autoryzacji sieci oznacza odłączenie urządzeń do tej pory dodanych. Dlatego trzeba będzie wykonać nowe logowanie za pomocą kodu wysłanego na urządzenie. Następnie będzie można skorzystać z WhatsAppa bez połączenia z Internetem na swoim smartfonie.

WhatsApp wprowadza też ograniczenia

Należy pamiętać, że wdrożenie nowych rozwiązań ma też swoje ograniczenia. Przede wszystkim nie można wyczyścić ani usunąć konwersacji na podłączonych urządzeniach, jeśli na głównym urządzeniu działa system iOS. Kolejnym ograniczeniem jest to, że WhatsApp nie zezwala na korzystanie z tej funkcji na tabletach. Co więcej, aplikacja nie będzie zezwalać na połączenia ani wiadomości na urządzenia ze starszymi wersjami aplikacji. Wyłączenie autoryzacji nie jest też bezterminowe. Nadal będzie potrzeba, logować się na smartfona co 14 dni.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!