Za oszustwa internetowe nawet 8 lat więzienia

Wspierani przez funkcjonariuszy z Komisariatu VI Policji w Katowicach, policjanci z Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy stosowali oszukańczą praktykę na jednym z portali sprzedażowych, a w ten sposób zdobywali stały dochód.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 1 marca 2023

Fikcyjne ogłoszenia

W trakcie prowadzonych czynności, policjanci ustalili, że oszuści wystawiali fikcyjne ogłoszenia dotyczące wynajmu samochodów, sprzedaży tablic ogłoszeniowych oraz papieru. Na podstawie zebranych informacji, funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 31 i 68 lat, podejrzanych o wspomniane oszustwa.

10 największych kłamstw o cyberbezpieczeństwie10 największych kłamstw o cyberbezpieczeństwieMonika Świetlińska

Dzięki pracy policjantów, udało się dotrzeć do 7 pokrzywdzonych, którzy zostali oszukani na łączną kwotę 77 000 złotych. W trakcie prowadzonych działań udało się zabezpieczyć elektroniczny sprzęt wykorzystywany do popełniania przestępstw, dokumentację bankową, nośniki pamięci oraz komputery. Ponadto, część wyłudzonych pieniędzy, tj. 30 tys. złotych w gotówce oraz 24 tys. złotych na kontach bankowych, została odzyskana.

Zatrzymanym mężczyznom przedstawiono zarzuty oszustwa, którego dopuszczali się regularnie.

Sąd zdecydował o zastosowaniu wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Postępowanie przygotowawcze prowadzone jest przez policjantów z Komisariatu VI Policji w Katowicach — zgodnie z kodeksem karnym, oszustwo takie zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności, którą można zwiększyć o połowę.

Policja radzi...

Aby dokonywane w internecie zakupy były bezpieczne, warto przestrzegać kilku ważnych zasad.

Najlepszy antywirus na rok 2023 [TOP 10]Najlepszy antywirus na rok 2023 [TOP 10]Joanna Gościńska

  • Weryfikuj sprzedawcę lub usługodawcę, czytaj negatywne opinie i komentarze.
  • Jeśli wykonujesz przelew na rachunek bankowy, upewnij się, czy należy on rzeczywiście do odbiorcy płatności (oszust może podmienić numer rachunku).
  • Zawsze uważnie czytaj regulamin sprzedawcy i nie przekazuj zbędnych danych.
  • Jeśli pojawiają się błędy podczas płatności, zwróć uwagę, czy nie zostaniesz przekierowany na oszukańczą stronę.
  • Wybieraj platformy e-commerce lub dostawców usług płatniczych, którzy oferują ochronę przed nieuczciwymi praktykami.
  • Jeśli dostaniesz komunikat o niedopłacie drobnej kwoty może być to próba oszustwa- wyłudzenie loginu i hasła do bankowości internetowej.
  • Nigdy nie ujawniaj informacji poufnych np.: kodów do bankowości internetowej, kodów BLIK lub kodów 3D Secure wykorzystywanych do potwierdzenia transakcji kartowych w Internecie przychodzących na telefon.
  • Przed zatwierdzeniem płatności zawsze uważnie czytaj treść SMS-ów jakie przychodzą na twój telefon lub komunikatów w aplikacji mobilnej banku — z ich treści może wynikać, iż akceptujesz transakcję, którą realizują oszuści.
  • Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, które jest „rzekomo” wymagane z uwagi na tzw. „bezpieczeństwo płatności”, lub które umożliwi udzielenie Ci zdalnego wsparcia.
  • Nie klikaj na linki przesłane w niespodziewanych wiadomościach e-mail lub SMS-ach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!