Jest projekt ustawy o mObywatelu

Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji przyjął w piątek (2.12) ustawę o aplikacji mObywatel – poinformowała Cyfryzacja KPRM. Projekt prawnych rozwiązań w sprawie rządowej aplikacji przedstawił sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 grudnia 2022

Ustawa o aplikacji mObywatel

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz zaznaczył, że proponowana ustawa o aplikacji mObywatel jest ważnym krokiem w procesie rozwoju cyfryzacji w naszym kraju. 

Główną zmianą odczuwalną przez każdego użytkownika aplikacji będzie tożsame traktowanie cyfrowego dokumentu z tradycyjnym, plastikowym dowodem osobistym. Obecnie, choć dowód w mObywatelu jest honorowany w wielu miejscach, wciąż brakuje mu usankcjonowania prawnego. Zdarza się, że w niektórych urzędach, petenci są proszeni o tradycyjny dowód. Ten w aplikacji nie jest bowiem uznawany w części instytucji. Teraz się to zmieni. 

Potwierdzenie tożsamości aplikacją

Cyfryzacja KPRM wyjaśnia, że nowe przepisy zapewnią możliwość potwierdzania tożsamości z użyciem aplikacji w KAŻDEJ sytuacji, w których dopuszczalne jest użycie tradycyjnego dokumentu. Zamiast sięgać do portfela, wystarczy włączyć aplikację na ekranie smartfona i okazać odpowiedni cyfrowy dokument uprawnionej osobie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

 

Wzmocnienie znaczenia mObywatela 

Nowa ustawa umożliwi w szczególności wygodniejsze korzystanie z dokumentów elektronicznych, które wreszcie staną się tożsame z tymi tradycyjnymi. To oznacza, że oprócz dowodu osobistego będą to także: prawo jazdy, legitymacja studencka, Karta Dużej Rodziny.

Ustawa umożliwi także dokonywanie opłat administracyjnych online za pośrednictwem rządowej aplikacji oraz otrzymywanie powiadomień „push”. 

Według najnowszych statystyk, aplikację mObywatel posiada 9 milionów osób.

Aplikację Obywatel ma już 9 mln osób!Aplikację Obywatel ma już 9 mln osób!Anna Malinowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!