Atak hakerski na stronę do rozliczania PIT-ów?

Nadszedł gorący okres związany z rozliczaniem podatków. Od 15 lutego podatnicy mają dostęp  na stronie internetowej podatki.gov do swoich rozliczeń rocznych, a do końca lutego pracodawca miał czas na wysłanie PIT 11 do pracownika (do urzędu taki dokument powinien trafić do 31 stycznia 2023).

  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 28 lutego 2023

Niestety — w takim czasie trzeba zadbać o bezpieczeństwo — można paść ofiarą oszustwa. Czy wydarzyło się coś, co mogło mieć wpływ na bezpieczeństwo danych osobowych podatników?

Atak hakerski na stronę do rozliczania PIT-ów — czy to prawda?

We wtorkowy poranek ostatniego dnia lutego wiele osób miało problem ze sprawdzeniem dokumentów dostępnych w Elektronicznym Urzędzie Skarbowym (na stronie podatki.gov.pl). Przy każdej dostania się do serwisu po czasie łączenia (niezależnie od sposobu logowania) pojawiał się komunikat powiadamiający o nieosiągalnością strony internetowej znajdującej się pod wspomnianym adresem. 

Dziennikarz RMF, jednej z najbardziej popularnych stacji radiowych w Polsce, Krzysztof Berenda, wspomina, o możliwości wystąpienia ataku cybernetycznego. Według uzyskanych przez niego informacji -hakerom udało się zablokować dostęp do serwisu podatki.gov.pl. Taki komunikat nie został potwierdzony przez Ministerstwo Finansów, należy więc traktować go jako wiadomość nieoficjalną. 

Najgłośniejsze ataki hakerskie na świecie w styczniu 2023Najgłośniejsze ataki hakerskie na świecie w styczniu 2023Damian Jemioło

Od kilku dni na telegramie, serwisie społecznościowym cieszącym się dużą popularnością zaobserwowano wśród osób posługujących się językiem rosyjskim namawianie do przeprowadzenia ataku cybernetycznego na najważniejsze serwisy w Polsce.

Pojawiają się zapewnienia, że danym podatników nic nie grozi, nie ma możliwości, aby nastąpił ich wyciek.

To już drugi raz w tym roku, kiedy następuje ograniczenie funkcji serwisu. Poprzednio do od 3 do 15 lutego nie można było skorzystać z usługi e-PIT. Prowadzone były prace serwisowe. Były to działania związane z przygotowywaniem zeznań za 2022 rok.

Do kiedy trzeba złożyć PIT?

Zeznanie podatkowe dotyczące 2022 roku można złożyć do 2 maja 2023 roku. Wynika to z tego, że dzień 30 kwietnia wypada w dzień wolny od pracy, urzędy skarbowe oraz placówki pocztowe są zamknięte.

Największe ataki hakerskie w historii [TOP10]Największe ataki hakerskie w historii [TOP10]Damian Jemioło

Jeśli podatnik po tym terminie zorientuje się, że popełnił błąd lub nie umieścił czegoś, to może dokonać korekty. Czas na jej złożenie wynosi pięć lat. Warto pamiętać, że im wcześniej zostanie wykonana ta czynność — tym szybciej Urząd Skarbowy przekaże zwrot na konta podatnika lub wyśle pieniądze przekazem pocztowym.

Podsumowując — nie należy się obawiać o bezpieczeństwo danych — dzisiejsze problemy na szczęście nie miały wpływu na ujawnienie zarobków czy informacji pozwalających na zaciągnięcie kredytów/pożyczek.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!