Najgłośniejsze ataki hakerskie na świecie w styczniu 2023

Jakie były najgłośniejsze ataki hakerskie w styczniu 2023 r.? Co hakerzy najczęściej obierali sobie za cel i jak ma się do tego wojna w Ukrainie?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 3 lutego 2023

Ministerstwo Zdrowia zaatakowane przez hakerów

Killnet – czyli powiązana z rosyjskim rządem grupa hakerska – przypuściła w styczniu atak na serwery instytucji i portali medycznych, w tym m.in. polskie Ministerstwo Zdrowia. Atak był klasycznym DDoS-em. Hakerzy obrali sobie za cel:

Dla hakerów nie ma tabu. Każda szansa na atak jest dobraDla hakerów nie ma tabu. Każda szansa na atak jest dobraMikołaj Frączak

  • Ministerstwo Zdrowia;

  • Politechnikę Bydgoską;

  • vrachi.pl, czyli stronę dostępu do polskich usług medycznych dla Ukraińców;

  • polandlek.pl – podobnie działający serwis do poprzedniego;

  • ukrainianinpoland.pl – stronę informacyjną dla Ukraińców w Polsce;

  • aftermarket.pl – giełdę domen internetowych;

  • mp.pl – stronę medycyny praktycznej.

Już 31 stycznia 2023 r. większość z tych serwisów działa. Największe trudności odnotowywało mp.pl. Killnet przypuścił też ataki na niderlandzkie, brytyjskie i amerykańskie serwisy. Grupa pochwaliła się tym zresztą na swoim Telegramie.

Rosyjskie ataki hakerskie na niemieckie strony

W styczniu Killnet zbierało prawdziwe żniwo w kwestii ataków DDoS. A to m.in. z powodu decyzji Niemiec o przekazanie czołgów Ukraińcom. 25 stycznia rosyjscy hakerzy zaatakowali m.in. strony Administracji Federalnej, rządu Niemiec i Federalnej Służby Wywiadowczej – ataki te zostały odparte, ale niewątpliwie utrudniały korzystanie z tych serwisów.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Riot Games zhakowane

20 stycznia 2023 r. Riot Games ogłosiło, że doszło do ataku hakerskiego na firmę. Spółka ta jest odpowiedzialna m.in. za stworzenie gry League of Legends. Cyberprzestępcom udało się skraść kod źródłowy popularnej gry, a także oprogramowania przeciwko cheaterom. 

Atak hakerski na PayPal. Naruszenie danych dotyczy 35 tys. osóbAtak hakerski na PayPal. Naruszenie danych dotyczy 35 tys. osóbMonika Świetlińska

Hakerzy zażądali od Riot Games okupu, ale firma od razu zapowiedziała, że nie ma zamiaru zapłacić ani centa. I faktycznie – nie ugięła się. Z tego powodu grupa cyberprzestępcza wystawiła kod źródłowy League of Legends na sprzedaż, żądając 10 mln dolarów. Na razie nie zgłosił się nikt chętny, a Riot Games zapowiedziało, że będzie współpracować z organami ścigania, aby doprowadzić hakerów przed oblicze sprawiedliwości. 

Dane 37 mln klientów T-Mobile wyciekły

Operator sieci T-Mobile padł ofiarą ataku hakerskiego w Stanach Zjednoczonych. Spółka poinformowała, że w jego wyniku wyciekły dane ich 37 mln klientów. Mowa tutaj o danych osobowych, numerach telefonów, adresy rozliczeniowe czy e-mail oraz daty urodzin. 

Podobno hakerowi nie udało się wykraść bardziej poufnych informacji, ale problem i tak jest spory. T-Mobile uspokaja, że żadne hasła, dane kart płatniczych itp. nie zostały wykradzione. Mimo to był to naprawdę olbrzymi atak hakerski i jeden z najgłośniejszych w styczniu 2023 r.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!