Oszuści wysyłają maile z wyciągiem okresowym z PKO BP

  • Damian Jemioło
  • /
  • 6 lutego 2023

Oszuści podszywają się pod PKO BP

Do internautów zaczęły trafiać maile z załącznikami, które mają informować ich o wyciągu okresowym za 2023 r. W środku załączonego dokumentu znajduje się link prowadzący do złośliwych stron mający wyłudzić dane dostępowe do konta bankowego. 

PKO BP ostrzega przed fałszywymi mailamiPKO BP ostrzega przed fałszywymi mailamiMikołaj Frączak

PKO Bank Polski ostrzega swoich klientów przed otwieraniem takich podejrzanych maili, a tym bardziej klikaniem linków, które się w nim znajdują. Maile z pozoru wyglądają bardzo podobnie do tych przesyłanych przez największy polski bank. 

W środku znajduje się nawet stopka z danymi kontaktowymi do infolinii, mediów społecznościowych czy treść o tym, że wiadomość została wygenerowana automatycznie. Z pozoru wygląda jak prawdziwy mail od PKO BP. To jednak zwykłe oszustwo.

Podszywanie się pod banki to norma

Około pół roku temu PKO Bank Polski wstawił podobny komunikat na swoją stronę internetową. Już w 2022 r. cyberprzestępcy podszywali się pod tę organizację. Maile były wówczas wysyłane z adresu [email protected] i wyglądały niemal identycznie co prawdziwe wiadomości od banku. 

Sposób ten był w zasadzie tożsamy – wysyłka załącznika z dokumentem ze złośliwym linkiem. W przypadku, gdy natrafisz na taką wiadomość, skontaktuj się z bezpłatną infolinią PKO BP pod numerem 800 302 302. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Fałszywa aplikacja PKO BP? Lepiej jej nie pobieraćFałszywa aplikacja PKO BP? Lepiej jej nie pobieraćMikołaj Frączak

Cyberprzestępcy podszywają się też pod inne banki

Nie tylko PKO Bank Polski jest na celowniku cyberoszustów. Przestępcy podszywają się też pod inne banki. W 2021 r. głośno było o podejrzanych call center podszywających się pod np. Bank Millennium, dzwoniących do różnych osób i próbujących pozyskać ich dane dostępowe do bankowości mobilnej.

Materiał o tym nagrał m.in. Dawid Myśliwiec z kanału Uwaga! Naukowy Bełkot. Film ten obejrzano już ponad 658 tys. razy. Swoje trzy grosze dorzucił do tego także Piotr Konieczny z Niebezpiecznik.pl 

Ponadto niedawno Zespół Cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego zamieścił ostrzeżenie przed oszustami podszywającymi się pod BNP Paribas. Cyberprzestępcy stworzyli fałszywe reklamy w social mediach, w których wskazywali, że posiadacze konta w tym banku mogą pozyskać nawet 1000 zł na zakupy w sklepach. 

Weryfikuj, czy wiadomości, telefony, a nawet reklamy, które wyświetlają się w Twoich social mediach, faktycznie należą do banków. Łatwo stracić pieniądze przez oszustów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!