PKO BP ostrzega przed fałszywymi mailami

Pomysły oszustów na uśpienie czujności potencjalnych ofiar, a następnie przejęcie ich pieniędzy nie mają granic. Tym razem cyberprzestępcy wysyłają do klientów maile z rzekomym wyciągiem okresowym. To oszustwo! — ostrzega PKO BP.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 listopada 2022

Uwaga na maile z wyciągiem okresowym

Dostałeś maila z wyciągiem okresowym? Przyjrzyj mu się dokładnie. Bank PKO BP ostrzega przed oszustami, którzy wysyłają wiadomości, przypominające oryginalną korespondencję bankową. Niestety, to nic innego, jak kolejny sposób przestępców na przejęcie kontroli nad kontem bankowym niczego nieświadomej ofiary. Konsekwencje nieuważnego klikania w linki lub pobierania załączników mogą być fatalne w skutkach.

Poczta e-mail ulubionym źródłem ataków cyberprzestępcówPoczta e-mail ulubionym źródłem ataków cyberprzestępcówAnna Malinowska

Maile zawierają złośliwe oprogramowanie

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Maile, przed którymi przestrzega PKO BP zawierają załącznik, w którym kryje się złośliwe oprogramowanie. Niebezpieczne mogą być także wszelkie linki znajdujące się w takiej korespondencji. Eksperci przestrzegają, że w ten sposób przestępcy mogą w prosty sposób dostać się do naszego rachunku bankowego i skutecznie oczyścić go z pieniędzy. 

Jak rozpoznać maila od oszustów?

Specjaliści zajmujący się cyberbezpieczeństwem apelują o każdorazowe sprawdzanie, kto jest nadawcą, oraz kto jest adresatem wiadomości. Warto także zastanowić się, czy na pewno to my powinniśmy taką wiadomość dostać. 

Przykładowo, jeśli posiadamy konto w banku „X”, a mail z rzekomym wyciągiem przesyła nam bank „Y”, w którym nie mieliśmy nigdy konta, możemy być pewni, że jest to działanie przestępców, którzy w ten sposób, szukają drogi do naszych danych, loginów oraz haseł w bankowości elektronicznej. 

Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości w sprawie elektronicznej korespondencji pochodzącej rzekomo z banku PKO BP, należy skontaktować się z bezpłatną infolinią tej instytucji finansowej pod numerem 800 302 302. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!