CBZC: 6-osobowa grupa oszustów internetowych - rozbita

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymało sześcioosobową grupę osób, która w latach 2019-2020 miała dokonywać wielu oszustw internetowych. W tle mundurowi wspominają o stratach w wysokości 250 tys. zł, jakie w związku z oszustwami zatrzymanych miał ponieść międzynarodowy portal sprzedażowy.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 listopada 2022

Akcja CBZC z pięciu województw

Śledztwo, o którym mowa prowadzili mundurowi z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) z Rzeszowa wspólnie z kolegami z Poznania, Lublina, Krakowa oraz Kielc. Całość nadzorowała Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie. W jego ramach zatrzymano sześć osób, które miały dokonać serii oszustw, wykorzystując mechanizm fikcyjnego zwrotu zamówionych przez internet urządzeń elektronicznych. 

 

Zamówienia i fikcyjne zwroty 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Grupa w latach 2019-2020 działała na terenie Polski. Najpierw składano zamówienia na sprzęt elektroniczny, które dokonywano na fałszywe dane osobowe oraz adresowe. Następnie wprowadzali w błąd platformę handlową, dzięki czemu otrzymywali zwrot pieniędzy za dokonane zakupy. „Z ustaleń śledczych wynika, że poprzez wyżej wymieniony mechanizm przestępczy, podejrzani osiągnęli korzyść majątkową, którą na ten moment oszacowano na kwotę przekraczającą 250 tys. zł. Nie jest wykluczone, że może ona wzrosnąć” – relacjonuje CBZC w komunikacie.

Podejrzani o oszustwa zatrzymani

Dzięki zebranym informacjom mundurowi mogli zatrzymać 6 osób zaangażowanych w ten proceder. Akcje przeprowadzono w trzech województwach: podkarpackim, małopolskim oraz wielkopolskim. Zabezpieczono także urządzenia elektroniczne, karty SIM oraz dokumentację związaną z transakcjami bankowymi.

Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Rzeszowie zarzuty dotyczące m.in. „dokonania szeregu oszustw poprzez działanie wspólnie i w porozumieniu, z czego podejrzani uczynili sobie stałe źródło dochodu, a także podrabiania dokumentów”.

Pięć osób z tej grupy zostało aresztowanych tymczasowo na trzy miesiące.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!