Phishing 2.0? Od fałszywego e-maila do fałszywej aplikacji na komórkę

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego CSIRT KNF ostrzega przed bardzo przebiegłym scenariuszem działania oszustów, którzy podszywają się pod ING Bank Śląski. Przestępcy wykorzystują m.in. fałszywą bankową aplikację! Uważajcie!

  • Anna Malinowska
  • /
  • 18 listopada 2022

Fałszywe maile od ING

O tej sprawie oprócz Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego CSIRT KNF informuje także CERT Orange. Ostrzeżenie wystosował także sam bank ING. 

Sprawa wygląda na poważną. Scenariusz oszustwa zaczyna się od fałszywego e-maila, który prowadzi na fałszywą stronę internetową. Już na tym etapie przestępcy są w stanie wyłudzić loginy oraz hasła do bankowości elektronicznej potencjalnej ofiary. Niestety ich działanie na tym się nie kończy i proponują zainstalowanie… fałszywej bankowej aplikacji, która skutecznie może przejąć kontrolę nad Twoim smartfonem. 

 

Jak działa fałszywa aplikacja bankowa? 

Lepiej się o tym nie przekonać. Dla ciekawskich lub nieostrożnych, Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego CSIRT KNF przygotował specjalny filmik, który od początku do końca prezentuje sposób działania fałszywej aplikacji. Powiedzmy to od razu. Zainstalowanie programu grozi zainfekowaniem urządzenia, a w konsekwencji utratę oszczędności. Filmik dostępny jest na profilu CSIRT KNF na Twitterze pod tym linkiem.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

 

Fałszywe aplikacje to też phishing

Wygląda na to, że przestępcy trudniący się w bezczelnych włamaniach na konta bankowe po uprzednim wyłudzeniu danych wchodzą na kolejny poziom oszustw. Tym razem wykorzystują do tego celu aplikacje, które są w stanie przejąć kontrolę nad telefonem. To oznacza, że oszuści oprócz naszych danych otrzymają w czasie rzeczywistym także SMS-y z kodami weryfikującymi. Choćby z tego powodu warto zachować najwyższą ostrożność.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!