Cyberprzestępcy wykorzystują Mistrzostwa Świata. Tak szukają ofiar

Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w Katarze żyją miliony kibiców. Właśnie dlatego cyberoszuści namawiający na zainwestowanie pieniędzy w fałszywe inwestycje, postanowili wykorzystać ten fakt w poszukiwaniu potencjalnych ofiar. Jak oni to robią? Uważaj na ten podstęp!

  • Anna Malinowska
  • /
  • 22 listopada 2022

Cyberoszuści i mistrzostwa świata

Jak pokazuje doświadczenie, oszuści w sieci, często próbują wykorzystać wydarzenia, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, by okraść kolejne osoby. Tym razem padło na Mistrzostwa Świata w Katarze, o których przecież tak wiele pisze się i mówi obecnie w mediach. 

Pierwszym zadaniem jakie stawiają przed sobą cyberprzestępcy oferujący fałszywe inwestycje, jest uwiarygodnienie swoich działań. Zazwyczaj robią to podszywając się pod znane marki, lub znane postaci kultury, polityki i sportu. W sposób naturalny dla siebie zaczęli właśnie (przy okazji mundialu) budować swój wizerunek nielegalnie wykorzystując wizerunki piłkarzy.

Specjaliści z sektora finansowego ostrzegają

Na problem wykorzystywania wizerunków piłkarzy biorących udział w tegorocznym mundialu zwraca uwagę Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego CSIRT KNF. 

Dzięki wykorzystaniu wizerunków znanych sportowców, na które skierowane są oczy kibiców, przestępcy z jednej strony „podbijają zasięgi” swoich komunikatów, z drugiej zaś budują wiarygodność oferowanych inwestycji. Dodajmy –całkowicie fałszywych.

Na co uważać? 

Socjotechniczne działania oszustów polegają najpierw na zachęceniu potencjalnych ofiar do wejścia z interesujący ich artykuł. Zwykle jest on opatrzony sensacyjnym nagłówkiem np. „Media dowiedziały się, że żona (imię i nazwisko zawodnika) zarabia więcej od niego” lub „Są pełni podziwu dla (imię i nazwisko zawodnika) i jego inwestycji”. Zwykle szata graficzna i układ tekstu na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie, że mamy do czynienia z profesjonalnymi treściami z czołowych mediów. To również jest elementem manipulacji. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

 

Cel fałszywych artykułów o piłkarzach

Jak zauważa CSIRT KNF fałszywe treści reklamowe mają na celu zachęcić odbiorcę do inwestycji. Eksperci zwracają uwagę, że oprócz nazwisk znanych piłkarzy pojawiają się w tych artykułach nazwy znanych firm i instytucji, pod które podszywają się oszuści. W ostatnim czasie były to m.in. Gaz System, Totalizator Sportowy, PGE oraz Baltic Pipe. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!