Protesty w chińskiej fabryce iPhonów?

Protesty w największej na świecie fabryce iPhone’ów zlokalizowanej w mieście Zhengzhou odbiły się echem na całym świecie. Chodzi zakłady należące do Foxconn, kluczowego podwykonawcy amerykańskiej firmy Apple. W zamieszkach miały wziąć udział setki pracowników – donosi TVN24 BiS.

  • Michał Górecki
  • /
  • 23 listopada 2022

Starcia w fabryce smartfonów

Zhangzhou to przeszło półmilionowe miasto w prowincji Fujian w południowo-wschodniej części Chin. Cała prefektura liczy ponad 4 mln mieszkańców. To właśnie tam zlokalizowana jest największa chińska fabryka iPhone’ów. Jak donosi TVN24 BiS miało tam dojść do gwałtownych protestów, w których wzięły udział setki pracowników zakładu. Informacje na ten temat podawane przez światowe media opierają się m.in. na nagraniach opublikowanych w mediach społecznościowych. 

Protesty transmitowane w internecie

Wiadomo, że niektórzy protestujący zdecydowali się na transmitowanie na żywo wydarzeń do jakich doszło na terenie fabryki Foxconn. Na nagraniach zaprezentowanych przez Reutera widać m.in. mężczyzn uzbrojonych w kije i niszczących mienie firmy. 

Punktem zapalnym miała być informacja, według której premie dla pracowników zostaną wypłacone w późniejszym terminie. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dodajmy jednak, że wiele z nagrań przedstawionych w mediach społecznościowych nie jest zweryfikowanych. Widać na nich osoby skandujące m.in. hasło „zapłaćcie nam”. 

Informacja o protestach obiegła światowe media

TVN 24 BiS pisze m.in. o dwóch anonimowych źródłach agencji Reutera, które mają dysponować wiedzą o wydarzeniach w fabryce w Zhangzhou. Miały one potwierdzić środowe protesty. Brakuje jednak wielu szczegółowych informacji. Media, w tym agencja AP wspominają o pobitych pracownikach oraz zatrzymanych przez policję. 

Fabryka Foxconna w Zhengzhou, która według mediów zatrudnia nawet 300 tysięcy osób, mierzy się z trudnościami związanymi z ogniskiem zakażeń koronawirusem i stanowczą chińską polityką zwalczania pandemii. W październiku rzesze pracowników uciekały z fabryki przed wprowadzanymi tam restrykcjami covidowymi” – donosi portal TVN24.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!