CBZC zatrzymała złodziei tożsamości

Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Katowicach wspólnie z mundurowymi ze Zgorzelca przeprowadzili czynności w związku oszustwem polegającym na kradzieży tożsamości. Doszło do zatrzymań dwóch mieszkańców Dolnego Śląska. 

  • Michał Górecki
  • /
  • 25 listopada 2022

Kradzież tożsamości na celowniku CBZC

Internetowi oszuści zamieścili ogłoszenia na jednym z portali społecznościowych. Chodziło o możliwość podjęcia pracy poza granicami kraju. Dane personalne, jakie w ten sposób przychwycili cyberprzestępcy, zostały wykorzystane do wytworzenia za pomocą specjalistycznego sprzętu komputerowego oraz programów, fałszywych dowodów osobistych. 

Kolejnym krokiem było zakładanie w różnych bankach rachunków oraz kont na jednym z serwisów aukcyjnych. Następnie zawierali umowy kredytowe na osoby, których dane wcześniej pozyskali w nielegalny sposób. 

Umowy kredytowe na fałszywe dowody osobiste

W wyniku tej działalności od 1 lipca 2022 do 21 listopada 2022 r. sprawcy zawarli minimum 120 umów kredytowych, których łączna kwota została wyliczona na 150 tysięcy złotych. Na tym jednak plany przestępców się nie kończyły, bowiem próbowali zawrzeć kolejnych 100 umów na kwotę szacowaną na około 350 tysięcy złotych. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Phishing 2.0? Od fałszywego e-maila do fałszywej aplikacji na komórkęPhishing 2.0? Od fałszywego e-maila do fałszywej aplikacji na komórkęAnna Malinowska

Proceder kradzieży tożsamości zablokowany przez policję

Dzięki działaniom funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wspólnie z policjantami ze Zgorzelca zatrzymanych zostało dwóch mężczyzn w wieku 32 i 34 lata. Mundurowi zabezpieczyli także sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, karty sim oraz profesjonalną drukarkę, która służyła zatrzymanym do tworzenia fałszywych dowodów tożsamości. W miejscu przeszukania ujawniono także metamfetaminę. 

„Wobec jednego z mężczyzn zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy” – informuje policja.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!