Raper Punchmade Dev promuje nielegalny rynek cyberprzestępczości

Punchmade Dev, amerykański raper znany z utworów o cyberprzestępczości, znalazł się w ogniu krytyki za promowanie internetowego rynku skradzionych kart płatniczych i zhakowanych kont bankowych. Jego działania wywołały szeroką dyskusję na temat etyki i odpowiedzialności w mediach społecznościowych.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 23 stycznia 2024

Rap o cyberprzestępczości

Amerykański gwiazdor mediów społecznościowych znajduje się w sytuacji wątpliwej moralnie, ponieważ panuje zgoda opinii publicznej co do tego, że jego muzyka promuje działania cyberprzestępcze. Jednak sam artysta stanowczo zaprzecza tym spekulacjom, twierdząc, że tak naprawdę uczy ludzi, jak unikać zagrożeń cyfrowych.

Jedno z jego najbardziej kontrowersyjnych utworów, Wire Fraud Tutorial”, zostało usunięte z platform streamingowych. Decyzję podyktowano obawami, że utwór za bardzo przypomina poradnik krok po kroku dotyczący popełniania oszustw drogą elektroniczną.

1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Raper stał się jeszcze bardziej kontrowersyjny, gdy zaczął promować rynek internetowy, na którym klienci mogli kupić skradzione karty płatnicze, zhakowane dane konta bankowego oraz oprogramowanie generujące fałszywe dane identyfikacyjne i fałszywe czeki.

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami ekspertów do spraw cyberbezpieczeństwa ten przestępczy rynek sprzedaje zhakowane konta z wysokim saldem, w tym Cash App, Linkable CC, PayPal, Chime i Wu. Jak podaje KrebsonSecurity, za jedyne 80 dolarów klienci mogą otrzymać dane logowania do kont Cash App o wartości od 3000 do 5000 dolarów.

Na przykład przedmiot zatytułowany „Fullz + Linkable CC” rzekomo zawiera dowód osobisty (przód i tył), numer ubezpieczenia społecznego (SSN) oraz kartę kredytową, którą można wykorzystać do własnych celów.

Zhakowane konta, skradzione tożsamości i narzędzia hakerskie

Inną podejrzaną ofertą promowaną przez rapera jest OTP BOT, narzędzie, które rzekomo pozwala użytkownikom przechwytywać kody SMS i e-mail od niczego niepodejrzewających ofiar, ułatwiając przejmowanie telefonów komórkowych i adresów e-mail, kody 2FA.

Sklep posiada kanał na Telegramie, na którym operator tego cyfrowego przybytku promuje nielegalne towary. Większość ofert obejmuje miesięczne gwarancje i obietnicę pełnego wsparcia na Discordzie lub Telegramie, jeśli kupujący napotka problemy.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zgodnie z oczekiwaniami zakupy dokonywane są wyłącznie w kryptowalutach. Próbując złożyć zamówienie, nieuczciwy rynek instruuje swoich klientów, aby kontynuowali płatności za pomocą Coinbase.

Nielegalne rynki: wylęgarnia przestępstw

Chociaż dla niektórych oferty mogą wydawać się kuszące, manipulowanie skradzionymi danymi, zhakowanymi kontami i fałszywymi czekami jest przestępstwem wysoce karalnym.

Jak zabezpieczyć firmowe urządzenia przed nieautoryzowanym dostępem?Jak zabezpieczyć firmowe urządzenia przed nieautoryzowanym dostępem?Joanna Gościńska

- Użytkownicy obawiający się, że ich konta mogą trafić na taki rynek, mogą podjąć środki zaradcze, konfigurując silne, unikalne hasła na swoich urządzeniach i korzystając ze skutecznego systemu antywirusowego – powiedział Krzysztof Budziński z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Źródło: Marken Systemy Antywirusowe

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!