Policja: Black Friday to okazje - także dla oszustów
Przełom listopada i grudnia to czas wzmożonej aktywności konsumentów w obszarze zakupów on-line. Dobrze wiedzą o tym także oszuści, którzy chcą wykorzystać większą skłonność do korzystania z okazji w ramach tzw. Black Friday oraz Cyber Monday. Na co trzeba szczególnie uważać?
- Mikołaj Frączak
- /
- 23 listopada 2022
Oszuści polują na konsumentów
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości apeluje na swojej stronie internetowej o zwiększenie czujności i zachowanie zdrowego rozsądku w czasie zakupów w sieci. Warto przy tym zadbać o poufne. Jeśli nie zastosujemy się do tej rady, możemy stracić dużo pieniędzy.
Przestępcy na wyprzedażach
Policja zwraca uwagę, że Black Friday, to dzień największych wyprzedaży w roku. Wielu konsumentów poluje na okazje. Niestety po drugiej stronie łącza nie brakuje oszustów, którzy z kolei polują na pieniądze swoich potencjalnych ofiar. Jest niemal pewne, że na przełomie listopada i grudnia cyberprzestępcy zwiększą swoją aktywność. Tak jest co roku!
Oszuści coraz częściej nie próbują wyłudzić pieniędzy wprost. Częściej, o wiele bardziej zależy im na poufnych danych, np. loginie i haśle do bankowości internetowej. Jeśli je zdobędą, mają otwartą drogę do ogołocenia konta swojej ofiary. Czasem ze wszystkich znajdujących się na nim pieniędzy. Warto mieć oczy szeroko otwarte!
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Cyberprzestępcy wykorzystują Mistrzostwa Świata. Tak szukają ofiarAnna Malinowska
Jak bezpiecznie kupować w sieci?
„Pamiętajmy, aby w wirze promocyjnych zakupów nie stracić zdrowego rozsądku i nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa” – apeluje policja i publikuje listę kilku podstawowych zasad, dzięki którym jesteśmy w stanie zwiększyć swoje bezpieczeństwo w wirtualnym świecie. Listę tą cytujemy poniżej w całości:
wybierać te platformy i te sklepy, które cieszą się dobrymi opiniami klientów;
szczególną uwagę zwracać na to, czy cena towaru nie wydaje się zbyt atrakcyjna — oszuści często kuszą kupujących bardzo niską ceną;
pamiętajmy, że sklep internetowy jak każda inna firma, musi posiadać numer telefonu stacjonarnego, adres i dane rejestracyjne – np. numery NIP i REGON. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować on-line;
sprawdzajmy datę uruchomienia sklepu internetowego (im dłużej sklep funkcjonuje, tym większą mamy pewność, że jest bezpieczny);
dokonując płatności za zakupy nie korzystajmy z linków otrzymanych od niepewnych, nieznanych platform;
nikomu i nigdy nie udostępniajmy naszych haseł i loginów do bankowości internetowej;
korzystając z portali aukcyjnych, za zakupy, jeśli to możliwe wybierajmy opcję płatności za pobraniem;
przejrzyjmy fora internetowe i zapoznajmy się z komentarzami innych klientów na temat tego sprzedawcy internetowego. Wybierajmy te sklepy, które cieszą się największą liczbą pozytywnych opinii;
dokładnie sprawdzajmy wiadomości jakie otrzymujemy w toku płatności mobilnych i czytajmy na co wyrażamy zgodę, i jaki przelew potwierdzamy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?