Oszustwo na niedopłatę za prąd - 15 osób z aktem oskarżenia

Działania policjantów ze Skarżyska-Kamiennej oraz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach doprowadziły do skierowania aktu oskarżenia przeciw 15 osobom, podejrzanym o oszustwa w internecie. Grupa ta wysyłała wiadomości z linkami ws. dopłaty do przesyłek oraz rachunków za energię elektryczną. W ten sposób oszukała kilkadziesiąt osób na 840 tys. złotych.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 21 listopada 2022

Nietypowy ruch na koncie

Sprawa sięga stycznia 2020 roku, kiedy pracownik jednego z banków zgłosił prokuraturze w Skarżysku-Kamiennej nietypowe transakcje na jednym z rachunków. Okazało się, że na konto trafiały wysokie wpłaty, które w niedługim czasie były wypłacane w formie gotówki w bankomatach na terenie całego kraju.

Sprawą zajęli się policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku-Kamiennej, zajmujący się walką z przestępczością gospodarczą.

Policja na tropie oszustw

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak relacjonuje świętokrzyska policja w toku prowadzonych czynności mundurowi ustalili, że zarejestrowane przepływy na rachunku mogą mieć związek oszustwami. Kolejne czynności doprowadziły funkcjonariuszy do osób podejrzewanych o oszustwa, związane z rozsyłaniem linków do fałszywych stron banków i różnego rodzaju instytucji”.

Oszustwo na niedopłatę

W tym przypadku oszuści stosowali znany scenariusz przesyłania wiadomości z informacją o konieczności dopłaty do rachunku. Chodziło m.in. o faktury za prąd oraz przesyłki kurierskie. W ten sposób, korzystając z mechanizmu phishingu, zyskiwali oni dostęp do kont bankowych osób pokrzywdzonych. Kolejnym kroku było okradanie ich z pieniędzy. 

Potężna skala oszustwa

W związku z ogólnopolskim zasięgiem działalności przestępców, w działania włączyli się funkcjonariusze z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W toku śledztwa udało się zebrać materiał dowodowy, który stał się podstawą do skierowania sądu aktu oskarżenia przeciw 15 osobom z powiatu skarżyskiego, które są podejrzane o dokonanie oszustw. 

Poszkodowani z całej Polski

Policja ustaliła, że w ten sposób oszukano 66 osób z terenu całej Polski. Łączna, szacunkowa suma strat to przeszło 840 tysięcy złotych. 

Z kilkunastu osób podejrzanych w sprawie, większość z nich na salę sądową doprowadzona zostanie z zakładów karnych, w których obecnie odbywają zasądzone wyroki, w tym również za oszustwa. Śledczy podkreślają, że sprawa ma charakter rozwojowy oraz niewykluczone są kolejne zatrzymania” – czytamy w relacji policjantów. 

Za popełnione przestępstwo grozi im 15 lat więzienia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!