Oszuści podszywają się pod Business Managera Facebook'a

Wydawałoby się, że ludzie zajmujący się np. profesjonalną obsługą social mediów są odporni na wiele prób oszustwa, czy phishingu. Hakerzy jednak mówią „sprawdzam” i próbują wyłudzić dane, pozorując weryfikację Business Managera od Facebooka. Uważaj, to najnowsze oszustwo w sieci – ostrzega CERT Orange.

  • Michał Górecki
  • /
  • 15 listopada 2022

Na czym polega oszustwo na Business Managera?

Wszystko zaczyna się od esemesa. Wydawałoby się rutynowego w ostatnim czasie. Brzmi on tak „Aby utrzymać ‘Business Managera’ należy zweryfikować swój numer telefonu. Coś podejrzanego? W pierwszej chwili nie! Niestety link znajdujący się pod wiadomością zawierający w sobie nazwę „Facebook” prowadzi na... fałszywą stronę.

Podanie danych może skończyć się katastrofą

Ekran wygląda wiarygodnie. System prosi potencjalną ofiarę o podanie danych logowania. Jeśli spełnimy tę prośbę, wówczas dostęp do konta zostanie przejęty przez przestępców – ostrzegają eksperci od cyberbezpieczeństwa CERT Orange. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Spirala oszustw internetowych. Oferują pomoc w odzyskaniu pieniędzy i... znów oszukująSpirala oszustw internetowych. Oferują pomoc w odzyskaniu pieniędzy i... znów oszukująMikołaj Frączak

Co się dzieje z przejętym kontem na Facebooku? 

Konto przejęte przez oszustów, jest wykorzystywane przez nich w dowolnym, zazwyczaj nielegalnym celu. Mogą np. zamieszczać na nim propozycje fałszywych inwestycji, czy przeprowadzać inne oszustwa. Warto zatem zachować większą czujność i sprawdzać dokładnie adres, jaki pojawia się w pasku adresowym przeglądarki, z której korzystamy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!