Spirala oszustw internetowych. Oferują pomoc w odzyskaniu pieniędzy i... znów oszukują

Ten pomysł na oszustwo wygląda na próbę stworzenia spirali przekrętów internetowych. Okazuje się, że osoby podszywające się pod prawników, postanowili wykorzystać wizerunek poważnej kancelarii prawnej z Warszawy? Po co? Oferują pomoc m.in. pokrzywdzonym w internecie. Czyli… oszukują oszukanych. 

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 10 listopada 2022

Kancelaria prawna zabiera głos 

Warszawska kancelaria prawna SK&S powiadomiła na swojej stronie internetowej, że w mediach społecznościowych łatwo natrafić na fałszywe profile podszywające się pod jej markę. 

Jak podkreślają stołeczni prawnicy, nie mają one nic wspólnego z prowadzoną przez nich kancelarią. Jednocześnie przestrzegają przed wchodzeniem w zamieszczone tam linki. Według nich prowadzą do stron, których celem jest wyłudzanie danych za pomocą znanej w ostatnich latach metody, czyli phishingu.

Sprawa dla NASK

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ta sprawa już została zgłoszona do oddziałów ścigania oraz NASK, a także do firm administrujących media społecznościowe. Prawnicy apelują o to, by każda osoba, która trafi na tego typu „reklamę”, zgłaszała informację o tym fakcie do kancelarii. Jednocześnie proszą o nieodwiedzanie stron, a także profili, które budzą jakiekolwiek zastrzeżenia. 

CERT Orange: w tej sprawie warto przyjrzeć się profilom

O sprawie pisze na swoich stronach internetowych zespół ekspertów od cyberbezpieczeństwa CERT Orange. Zauważają, że na pierwszy rzut oka reklamy tworzone przez oszustów wyglądają bardzo poważnie i wykorzystują nawet wizerunek jednego z partnerów zarządzających kancelarii. 

Jednocześnie w tym samym miejscu zauważają pewne „niedociągnięcia” cyberprzestęców. Fałszywa reklama pojawia się bowiem na koncie w kategorii health&beauty, z czterema obserwującymi i rosyjskojęzycznym opisem. CERT Orange zwraca także uwagę, że z fałszywą stroną powiązany jest opis… jagnięciny chakapuli. To „ostatecznie ujawnia cały przekręt, a dla wszystkich poza kancelarią SKS Legal może wręcz wydawać się zabawne” – napisali specjaliści od cyberbezpieczeństwa pracujący dla pomarańczowego operatora. 

Jak widać na powyższym przykładzie, czasem wystarczy dokładnie przyjrzeć się reklamie, czy profilowi, by ponad wszelką wątpliwość stwierdzić, że mamy do czynienia z niewiarygodnym działaniem. W tym przypadku nie jest to, jak się okazuje, bardzo trudne. 

Oszustwo „na inwestycje w Orange Polska” na FacebookuOszustwo „na inwestycje w Orange Polska” na FacebookuMartyna Kowalska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!