Oszustwo „na inwestycje w Orange Polska” na Facebooku

„GPW – tak, reklamy na FB nie” – w tak krótki sposób z phishingowymi próbami oszustwa na „inwestycje w Orange Polska” rozprawiają się eksperci od cyberbezpieczeństwa pracujący w „pomarańczowej” spółce. Warto się tego trzymać, tym bardziej że reklama w mediach społecznościowych prowadzi do strony, która sprawia wrażenie bardzo wiarygodnej.

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 3 października 2022

Phishing na inwestycje

Przy okazji „oszustwa na Orange Polska”, działający w strukturach tej spółki zespół CERT Orange, przypomina ideę phishingu i po raz kolejny przestrzega przed nim. „Phishing na rzekome wyjątkowo lukratywne inwestycje to od kilku lat popularny — a ostatnio wyjątkowo — schemat, zmierzający do okradzenia ofiary z oszczędności. Niestety do grona marek, nadużywanych przez oszustów, od niedawna, obok Orlenu, PGE, czy... Tesli dołączyło Orange Polska. Reklamy domniemanych inwestycji w nasze akcje i "gwarantowanego dochodu" od 10 tys. PLN w górę coraz częściej pojawiają się na Facebooku” – piszą eksperci od bezpieczeństwa. 

Nowy pomysł SMS-owych oszustów. Działają lokalnieNowy pomysł SMS-owych oszustów. Działają lokalnieMichał Górecki

Strony coraz lepiej udają oryginały

Jeśli ktoś skusi się na taką reklamę, bardzo łatwo może wpaść w sidła przestępców. Orange przyznaje, że w tym wypadku mamy do czynienia z naprawdę dobrze przygotowanym podstępem. Eksperci z CERT Orange zauważają, że wyświetlająca się potencjalnej ofierze strona wygląda jakby było robiona zgodnie z wytycznymi z brandbooka Orange Polska i można ją bez problemu wziąć za prawdziwą”.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Oszuści odpracowali również polszczyznę, która pewne „defekty” zdradza dopiero po bardzo dokładnej analizy stylistycznej. Do tego, dla uwiarygodnienia podstępu zastosowano sprytnie zmontowane wideo z udziałem… samego prezesa spółki. 

Na czym polega oszustwo na „inwestycje w Orange”?

Pod tym względem oszuści nie są zbyt oryginalni. Osoba, która nabierze się na podstęp i wejdzie w okno „zarejestruj się, aby zacząć zarabiać”, a także wpisze tam swoje dane, z automatu przekaże je oszustom. Niestety Ci mogą je wykorzystać na naprawdę wiele sposobów. Warto mieć zatem oczy szeroko otwarte i uważać na tego typu reklamy. 

Zespół ekspertów bezpieczeństwa w Orange ma prostą radę dla osób, których może skusić taka reklama. Jeśli chcecie inwestować w papiery wartościowe Orange Polska — polecamy Giełdę Papierów WartościowychZachęcające do tego Facebookowe reklamy to po prostu oszustwo” – napisali w swoim ostrzeżeniu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!