Polska członkiem Rady ITU przez kolejne 4 lata

Polska została wybrana na kolejną, czwartą już z kolei kadencję do Rady ITU, czyli Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. Mowa o okresie 2023-2026. Wybory odbyły się podczas trwającej obecnie w Bukareszcie Konferencji Pełnomocników ITU.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 5 października 2022

Co to jest ITU?

ITU to międzynarodowa, wyspecjalizowana organizacja ONZ, która w tej chwili zrzesza 193 państw z całego świata. Rolą Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego jest kształtowanie przyszłej polityki w zakresie technologii informacyjnych, komunikacji, ICT, regulacji prawnych, a także standardów i najlepszych praktyk wdrażanych w skali świata.

Wśród najważniejszych zagadnień, jakie wiążą się z aktywnością ITU na arenie międzynarodowej wymienia się zagadnienia związane z normalizacją, zarządzaniem widmem radiowym oraz dostępem do internetu. ITU zajmuje się również technologiami bezprzewodowymi najnowszej generacji, a także nawigacją morską i powietrzną

Polska członkiem Rady ITU

Najważniejszym organem Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego jest Rada ITU, w której zasiada łącznie 48 państw. O miejsce w tym gremium z regionu „C”, czyli Europy Wschodniej i Północnej Azji, nasz kraj rywalizował z Azerbejdżanem, Białorusią, Bułgarią, Czechami, Rumunią oraz Rosją. 

Pierwszy raz w historii tych wyborów do Rady ITU nie dostała się Federacja Rosyjska. Również Białoruś – jak relacjonuje Cyfryzacja KPRM, nie zdobyła szczególnego poparcia. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

 

Zaangażowanie Polski w Radzie ITU

Jak dowiadujemy się z relacji na stronach KPRM Polska jest zaangażowana w prace Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) m.in. w zakresie norm promieniowania pola elektromagnetycznego, mapowania infrastruktury, rozwoju sieci szerokopasmowych i technologii 5G, a także budowania kompetencji cyfrowych. 

W Polsce odbyły się także ważne konferencje ITU. M.in. mowa o Globalnym Sympozjum Regulatorów oraz Szczyt Cyfrowy ONZ (IGF) Katowice 2021. Polska bierze także aktywny udział w Światowym Szczycie Społeczeństwa Informacyjnego (WSIS)

Nowa kadencja potrwa cztery lata. Rozpocznie się w 2023 roku, a zakończy w 2026. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!