Lublinianin chciał zainwestować w kryptowaluty. Stracił 400 tys. zł

49-letni mieszkaniec Lublina stracił przeszło 400 tysięcy złotych. Mężczyzna chciał zarabiać na handlu kryptowalutami, jednak dał się oszukać. Sprawcy wyłudzili od niego oszczędności życia. Policja szuka oszustów i jednocześnie apeluje o rozwagę w transakcjach internetowych.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 7 października 2022

Oszustwo na kryptowaluty

Do jednego z lubelskich komisariatów policji zgłosił się 49-letni lublinianin. W rozmowie z funkcjonariuszami przyznał, że od jakiegoś czasu w kręgu jego zainteresowań znalazło się inwestowanie w kryptowaluty. W celu realizacji swoich zamierzeń rozpoczął współpracę z jednym z brokerów, który miał działać na tym rynku. Niestety okazało się, że był to początek poważnych problemów mieszkańca Lublina. 

Niebezpieczne ogłoszenia w mediach społecznościowych

Ogłoszenie na temat inwestowania w elektroniczne waluty znalazł na jednym z portali społecznościowych, przez który nawiązał kontakt. Oszustowi udało się wzbudzić zaufanie ofiary. Poszkodowany zaczął przekazywać na rachunek przestępcy coraz większe kwoty pieniędzy. Niestety, okazało się, że na konto oszustów trafiło przeszło 400 tysięcy złotych. Z chwilą dokonania ostatniej transakcji kontrakt z domniemanym „brokerem” został zerwany.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Oszustwo „na inwestycje w Orange Polska” na FacebookuOszustwo „na inwestycje w Orange Polska” na FacebookuMartyna Kowalska

Inwestycje w internecie – warto zachować zdrowy rozsądek

Obecnie policja dokładnie bada tę sprawę i poszukuje oszustów. Funkcjonariusze apelują o zdrowy rozsądek oraz ostrożność we wszelkiego rodzaju transakcjach internetowych. „Nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta, jak też danych dotyczących kart płatniczych. Nie należy także instalować dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku. Zwłaszcza jeśli wymaga tego rzekomy »doradca« inwestycyjny” – czytamy w apelu lubelskiej policji.

Eksperci zalecają, by nie autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy, a jeśli podejrzewamy, że inwestycja może być nielegalna, nie wchodźmy w nią. O każdej takiej sprawie warto poinformować najbliższą komendę policji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!