Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa 2022

Phishing i ransomware to głównie tematy, obchodzonego już po raz 10. w UE Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa. Inicjatywa corocznie odbywa się w październiku z inicjatywy Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA)

  • Anna Malinowska
  • /
  • 10 października 2022

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa 2022

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa jest okazją do przeprowadzenia szeregu kampanii uświadamiających, oraz innych wydarzeń, których celem jest zwiększenie świadomości bezpieczeństwa w sieci oraz niebezpieczeństw, jakie czają się w wielu miejscach wirtualnego świata. 

W 2022 roku po raz pierwszy w ramach Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa przyznane zostaną nagrody w trzech kategoriach — za najlepszy film, najlepszą infografikę oraz najlepszy materiał szkoleniowy. W naszym kraju ta paneuropejska inicjatywa jest realizowana przez Państwowy Instytut Badawczy NASK. Jednym z patronów cyklu wydarzeń jest Komendant Główny Policji. 

Jak zapobiegać atakom ransomware?Jak zapobiegać atakom ransomware?Michał Górecki

Co w ramach Miesiąca Cyberbezpieczeństwa?

Organizatorzy zapewniają, że Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa jest inicjatywą otwartą dla każdego. To oznacza, że każda osoba może zgłosić swoje wydarzenie. Mogą to być np. warsztaty, konferencje, seminaria, webinary, konkursy oraz inne działania wpisujące się w tematykę tej inicjatywy. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Edycja 2022 skierowana jest w szczególności do specjalistów w wieku od 40 do 60 lat ze wszystkich sektorów gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Inicjatywa jest również otwarta dla całej społeczności przedsiębiorców, a także osób, których praca uzależniona jest od wykorzystywania cyfrowych technologii i narzędzi” – napisano na stronie Komendy Głównej Policji. 

Ransomware i phishing

W 2022 roku, podczas 10. edycji Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa kluczowe są dwa tematy przewodnie. Są to m.in. Ransomware, które jest traktowane obecnie jako najpoważniejsze zagrożenie w cyberprzestrzeni. Dotyka zarówno osoby indywidualne, jak również instytucje i podmioty różnej wielkości. To rodzaj ataku, który polega na przejęciu kontroli nad cyfrowymi zasobami ofiary oraz żądanie okupu w zamian za uwolnienie zablokowanych danych. 

Z kolei phishing to atak polegający na wprowadzeniu w błąd ofiary w celu wyłudzenia poufnych danych i haseł. Najczęściej odbywa się on za pośrednictwem fałszywych stron internetowych, które „udają” oficjalne witryny banków, firm usługowych, telekomów, czy dostawców energii i innych mediów. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!