Nowy pomysł SMS-owych oszustów. Działają lokalnie

SMS-owi oszuści wypracowali kolejny model działania. W tym przypadku działają punktowo i mocno lokalnie. Przekonali się o tym w ostatnim czasie mieszkańcy Katowic. 

  • Michał Górecki
  • /
  • 29 września 2022

Oszuści dobierają się do czynszu

O sprawie poinformował Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej (KZGM) w Katowicach. Jak się okazuje, pod instytucję podszywają się oszuści polujący na ofiary przez krótkie wiadomości tekstowe.

KZGM otrzymał niedawno informację od mieszkańca jednego z katowickich osiedli, który otrzymał wiadomość SMS z nowym numerem rachunku bankowego. Oszuści przekonywali, że to właśnie na ten numer należy przelewać należne wpłaty z tytułu najmu lokalu mieszkalnego. Dodatkowo, dla uwiarygodnienia swoich działań przestępcy podpisali wiadomość „od KZGM”. 

Phishing, vishing, smishing i quishing. W 2021 cyberprzestępcy szukali różnych sposobów na oszustwoPhishing, vishing, smishing i quishing. W 2021 cyberprzestępcy szukali różnych sposobów na oszustwoMichał Górecki

Uważaj na wszelkie SMS-y z numerem konta

W tym przypadku Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach zadeklarował, że komunikacja z mieszkańcami odbywa się wyłącznie za pomocą tradycyjnej formy papierowej. Instytucja apeluje o to, by pod żadnym pozorem nie otwierać ewentualnych załączników, które mogą się znajdować w tego typu SMS-ach. Z reguły są to próby przejęcia danych potencjalnych ofiar przez oszustów. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ponadto linki mogą przekierowywać do stron łudząco podobnych do witryn internetowych prawdziwych instytucji. 

Lokalna mutacja smishingu

Wiele wskazuje na to, że w tym przypadku mamy do czynienia z lokalną i ograniczoną geograficznie mutacją phishingu/smishingu, czyli techniki wyłudzania danych lub pieniędzy za pomocą krótkich wiadomości tekstowych. KZGM apeluje o ostrożność oraz przekazywanie podobnych przypadków do najbliższej jednostki policji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!