Kolejna pułapka inwestycyjna. Oszuści podszywają się m.in. pod resort klimatu

Jak grzyby po deszczu pojawiają się kolejne próby oszustw „na inwestycje”. Po wielkich firmach takich jak Orlen, czy Orange, teraz „haczykiem” na phishingowej wędce jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Krakowski Holding Komunalny

  • Michał Górecki
  • /
  • 4 października 2022

Inwestycje w internecie – plaga oszustw

Trudno zliczyć ile oszustw „na inwestycje” w ostatnich tygodniach przetoczyło się przez internet. Oszuści specjalizujący się w kampaniach phishingowych stali się niestety bardzo aktywni i kreatywni. Po serii działań z wykorzystaniem wizerunku dużych i znanych firm jak np. Orange Polska, o czym pisaliśmy tutaj, teraz pojawił się kolejny podstęp.

CSIRT KNF ostrzega

Przed zupełnie nowym oszustwem ostrzegł właśnie na Twitterze Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego CSIRT KNF. Tym razem cyberprzestępcy przygotowali niebezpieczną stronę, która dla uwiarygodnienia bazuje na wizerunku Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Krakowskiego Holdingu Komunalnego. 

 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Na swojej stronie oszuści zachęcają do „zainwestowania” we wspólne przedsięwzięcie obu podmiotów polegające na budowie czterech zakładów recyklingu i przetwarzania odpadów na terenie Polski. Trzeba przyznać, że graficznie, strona wygląda na bardzo dobrze przygotowaną. Warto jednak uważać, bowiem przestępcy coraz lepiej podszywają się pod profesjonalnie działające instytucje. Coraz częściej unikają także wpadek językowych, co jeszcze niedawno, w takich sytuacjach było normą. 

Nie daj się zwieść

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego CSIRT KNF daje prostą receptę. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się obietnice szybkiego zysku, warto zachować szczególną czujność. Niestety, w dobie inflacji wiele osób szuka alternatywnych form inwestowania swoich oszczędności. Doskonale wiedzą o tym oszuści, stąd właśnie „wysyp” podobnych pseudoofert, których efektem może być jedynie kradzież danych osobowych, lub co gorsza, pieniędzy z konta. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!