Wziął udział w erotycznym wideo czacie. Potem był szantażowany

Mieszkaniec powiatu ostrołęckiego (Mazowieckie) dał się namówić na nagranie intymnego filmu w formie wideo czatu. Później był szantażowany przez kobietę, która wyłudziła od niego 3,5 tys. złotych. Sprawę zgłosił na policję. 

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 listopada 2022

Czat wideo i szantaż

O sporej niefrasobliwości można mówić w przypadku mieszkańca województwa mazowieckiego. Poznał on kobietę przez internet i dał się namówić na nagranie intymnego filmu. Nie minęło wiele czasu, by przekonał się o podstępie jakiego padł ofiarą. Wirtualna znajoma zaczęła go szantażować. Wiadomo, że mężczyzna zapłacił jej 3,5 tys. złotych. 

Poszkodowany zdecydował jednak zgłosić się na policję i powiadomić ją o oszustwie, którego ofiarą miał paść na popularnym poralu społecznościowym. Według jego relacji poznał tam atrakcyjną kobietę, która zaproponowała mu udział w czacie wideo, w którym miała wystąpić nago. Do tego samego namówiła także poszkodowanego. Chwilę później zaczęła go szantażować.

Krytyka ustawy o ochronie dzieci przed szkodliwymi treściamiKrytyka ustawy o ochronie dzieci przed szkodliwymi treściamiMartyna Kowalska

Pieniądze za niepublikowanie nagrania

Kobieta niedługo po spotkaniu wideo zaczęła grozić, że jeśli nie otrzyma 15 tysięcy złotych opublikuje nagranie zarejestrowane w czasie czatu. Film miał trafić do internetu, prasy oraz znajomych mężczyzny na portalu społecznościowym. Dodała przy tym, że „zamieni jego życie w piekło”. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Poszkodowany przelał na wskazane przez kobietę konto zarejestrowane na… Wybrzeżu Kości Słoniowej 3.500 złotych. Szantażystka domagała się jednak kolejnych 11.500 złotych. Obecnie sprawą zajmują się policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Policja apeluje o ostrożność

„Apelujemy o ostrożność w przypadku kontaktów z osobami obcymi. Zasada ograniczonego zaufania co do nowo poznanych osób powinna nas obowiązywać zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym” – czytamy w komunikacie ostrołęckiej policji. 

Zanim wyślemy jakiekolwiek treści, warto zastanowić się, czy na pewno chcemy udostępnić zdjęcie lub film osobom trzecim. Zastanówmy się także, jaki „użytek” mogą z niego zrobić oszuści. 

Tekst na podstawie materiałów KMP w Ostrołęce

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!