Wzrasta liczba ataków typu „odmowa usługi” (DDoS)

  • Damian Jemioło
  • /
  • 6 lutego 2023

Ataki DDoS coraz częstsze

Jak wskazuje raport stworzony przez Financial Services Information Sharing and Analysis Center – w listopadzie 2022 r. liczba ataków DDoS wymierzona w firmy finansowe wzrosła o 22% rok do roku. Najczęściej problem ten występuje w Europie, gdzie usługi finansowe odnotowały wzrost ataków DDoS o 73%. 

Ponad 203% wzrostu liczby ataków DDoSPonad 203% wzrostu liczby ataków DDoSMichał Górecki

Dość powiedzieć, że niedawno np. rosyjska grupa Killnet powiązana z Kremlem zaatakowała w ten sposób serwery PayPal. I choć atak został odparty, to wymagał on podjęcia rękawicy ze strony fintechowego giganta. 

Ataki DDoS powodują okresowe przestoje i zmuszają pracowników cyberbezpieczeństwa do odparcia tej wrogiej aktywności. Co więcej – ataki DDoS coraz częściej wynikają z przyczyn politycznych. Grupy hakerskie powiązane z konkretnymi rządami próbują zakłócać działanie stron czy serwisów innych państw, firm lub grup nieprzychylnych danej administracji.

DDoS łatwiejsze niż kiedykolwiek

Jak wskazuje wspomniany wcześniej raport ataki DDoS może obecnie „wykonać”, a raczej wykupić każdy. Tzw. model DDoS-for-hire jest coraz częściej oferowany przez grupy cyberprzestępcze i cieszące się wątpliwą sławą „firmy”, które dostarczają tego typu usługi czy oprogramowanie dla osób chcących zakłócać działanie innych podmiotów.

Oczywiście – jednym z najczęściej narażonych na ataki DDoS sektorów są usługi finansowe. Banki, neobanki, giełdy czy fintechy nie mają łatwego życia z hakerami i cyberprzestępcami. Ci chcą zakłócać ich działanie czy wręcz wykradać środki należące do klientów tychże organizacji.

Czy ewolucja DDoS wymaga zmiany podejścia do kwestii bezpieczeństwa?Czy ewolucja DDoS wymaga zmiany podejścia do kwestii bezpieczeństwa?Jan Wróblewski

Oczywiście – za pomocą ataku DDoS pieniądze nie zostaną wykradzione, ale już zakłócenie działania strony takiego banku, wywoła straty finansowe. Nic zatem dziwnego, że cyberbezpieczeństwo jest tak szybko rozwijającą się gałęzią. Zresztą udany atak DDoS psuje reputację organizacji świadczącej usługi finansowe, a te przecież przede wszystkim powinny być bezpieczne. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Atak na 6 banków w 2012 r.

Dobrym przykładem tego, jak uciążliwe mogą być ataki DDoS na banki jest sytuacja z 2012 r. Wówczas to 6 największych amerykańskich organizacji tego typu zostało zaatakowanych prawdopodobnie przez cyberzbrojne ramię Hamasu. Bank of America, JPMorgan Chase, US Bank, Citigroup, Wells Fargo i PNC Bank zostały zaatakowane ponad 60 GB ruchu na sekundę.

Z powodu ówczesnego ataku DDoS banki straciły setki tysięcy dolarów, musiały wydać sporo pieniędzy na środki zaradcze, a dodatkowo miały kłopot z obsługą klientów, co wpłynęło na ich wizerunek. Niestety – ataki DDoS będą coraz częstsze. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!