Największe ataki hakerskie w historii [TOP10]

Ataki hakerskie istnieją praktycznie, odkąd tylko powstał internet. Poznaj (subiektywną) listę TOP 10 największych ataków hakerskich w historii. 

  • Damian Jemioło
  • /
  • 12 stycznia 2023

Robak Morrisa

W 1988 r. student informatyki Robert Tappan Morris stworzył samopowielający się kod. Ten służył mu początkowo tylko do wykazywania błędów w działaniach systemów 4 BSD Unix. Jednak kiedy Morris wypuścił go do sieci, nie zadziałało zabezpieczenie uniemożliwiające robakowi powielanie się. Nieintencjonalnymi ofiarami padło ok. 6 tys. maszyn, stanowiących wówczas ok. 10% wszystkich urządzeń podłączonych do internetu. Straty oszacowano na 100 mln dolarów. 

MafiaBoy

W lutym 2000 r. 15-letni Kanadyjczyk Michael Calce przeprowadził DDoS na takie serwisy jak Amazon, eBay, Yahoo! czy CNN. Do ataku użył programu Tribe Flood Network stworzonego przez innego hakera. Straty oszacowano na 1,7 mld dolarów. Sam Calce został zaś skazany na osiem miesięcy aresztu otwartego i ograniczono mu dostęp do internetu. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

WannaCry

WannaCry był robakiem ransomware, którym przeprowadzono ataki na firmy i organizacje ze 150 krajów w maju 2017 r. Złośliwym oprogramowaniem zostały zainfekowane nawet Departament Usług Zdrowotnych w Wielkiej Brytanii. Cyberprzestępcy zablokowali dostępy do różnych plików i zażądali okupu. Łącznie udało im się pozyskać ponad 79 tys. dolarów. 

Dla hakerów nie ma tabu. Każda szansa na atak jest dobraDla hakerów nie ma tabu. Każda szansa na atak jest dobraMikołaj Frączak

Cyberatak na Bank Bangladeszu

W 2016 r. grupa hakerów włamała się do globalnego systemu finansowego SWIFT i uzyskała dostęp do manipulowania przelewami. Cyberprzestępcy chcieli w ten sposób ukraść 850 mln dolarów. Udało im się jednak pozyskać ok. 81 mln dolarów, z czego 18 mln odzyskano. Reuters ogłosił to największym cyberwyłudzeniem w historii.

Google China

W grudni 2009 r. Google China wykryło naruszenie bezpieczeństwa i złośliwe oprogramowanie, które miało pozyskiwać dane i informacje o działaczach na rzecz ochrony praw człowieka w Chinach. Google oficjalnie potwierdziło, że dowody wskazują na chiński rząd, ale ten wszystkiego się wyparł. W marcu 2010 r. firma zdecydowała się przenieść serwery do Hongkongu, aby ominąć wpływ ChRL. 

Największy DDoS w historii

W 2002 r. doszło do największego i najbardziej złożonego ataku DDoS w historii Stanów Zjednoczonych. Internetowe serwery były poważnie obciążone, a władze federalne Ameryki na początku nie mogły sobie z tym poradzić. Sytuację opanowano po godzinie, ale i tak atak uznano za niezwykle uciążliwy.

Co robić gdy ktoś się włamał na moją stronę www lub sklep internetowy?Co robić gdy ktoś się włamał na moją stronę www lub sklep internetowy?Jan Wróblewski

77 mln kont PlayStation

W 2011 r. Sony PlayStation Network padło ofiarą cyberprzestępców. Hakerzy w ciągu dwóch dni przejęli 77 mln kont użytkowników, a przerwa w działaniu serwisu trwałą niecały miesiąc. Cyberprzestępcom udało się skraść 12 tys. danych z kart kredytowych. Sony oszacowało straty na 140 mln funtów i zostało ukarane grzywną w wysokości ćwierć miliona funtów. 

Wyciek danych pracowników i aktorów Sony

Japoński gigant rozrywkowy ma wyjątkowego pecha do cyberataków. Grupa hakerów „Strażnicy Pokoju” zaatakowała Sony Pictures Entertainment i pozyskała dane pracowników firmy i ich rodzin. Ponadto wyciekły też karty zdrowia aktorów czy scenariusze do filmów. Sony wydało 15 mln dolarów na zwalczenie cyberprzestępców. Stany Zjednoczone dopatrywały się tutaj północnokoreańskiego śladu.

Bitcoin Mt Gox

W lutym 2014 r. największa ówczesna giełda kryptowalutowa Mt Gox nagle przestała funkcjonować. Cyberprzestępcy zaatakowali organizację i pozyskali aż 460 mln dolarów w bitcoinach, a sama giełda zbankrutowała. 

Office 365 wykorzystywany do atakowania komputerów firmowychOffice 365 wykorzystywany do atakowania komputerów firmowychMartyna Kowalska

CitiGroup

W 2011 r. CitiGroup doświadczyło ataku cyberprzestępców. Hakerzy, wykorzystując backdoor włamali się do organizacji i pozyskali informacje o 200 tys. kont klientów banku, a także ukradli 2,7 mln dolarów. 

Więcej o tych cyberatakach przeczytasz w lutowym wydaniu naszego bezpłatnego magazynu Security Magazine. Obserwuj nas, aby być na bieżąco.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!