Jakie mogą być koszty ataków hakerskich dla firm?

W samym tylko 2021 r. aż ⅔ firm w Polsce doświadczyło cyberataku. Koszty ataków hakerskich dla firm są często bardzo duże, a małe organizacje mogą przez nie nawet upaść.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 19 stycznia 2023

Ponad 1600 ataków hakerskich tygodniowo

Jak wskazuje firma Check Point Research we wrześniu 2022 r. polskie firmy doświadczyły największego wzrostu oraz rekordów cyberataków. Już na samym początku tego miesiąca było ich 1033, a pod koniec aż 1629, czyli niecałe 60% więcej.

Skutki cyberataków dla małych firmSkutki cyberataków dla małych firmDamian Jemioło

To pokrywałoby się też z badaniami NASK. Te wskazują, że aż ⅔ firm w Polsce padło ofiarom cyberataku. Nie ma co ukrywać – cyberprzestępczość rośnie na świecie. Nie tylko w samej Polsce. Cyberataki są coraz częstsze i skuteczniejsze. Bo jak wskazują analitycy Microsoftu aż 29% prób włamań do organizacji, kończy się powodzeniem. To prawie ⅓. 

Co ciekawe – głównie do cyberataków wykorzystuje się skrzynki mailowe. Według firmy Ceck Point Research w Polsce aż ⅔ ataków jest dokonywana tą drogą. Na świecie – 80%. To najprostsza metoda, która nierzadko nie wymaga nawet jakichś szczególnych umiejętności hakerskich, a bardziej skupia się na socjotechnikach.

Koszty cyberataków rosną

Jak wskazuje serwis biznes.gov.pl średnia firma w Polsce, wydaje na bezpieczeństwo ok. 24 tys. zł. Co powiedzmy sobie szczerze – wcale nie jest tak dużą kwotą. Zważywszy też na średni koszt naruszenia bezpieczeństwa. Według raportu IBM Security taki średni koszt wynosi nawet 4,35 mln dolarów. To wzrost o prawie 13% względem dwóch poprzednich lat. 

I co ciekawe – koszty cybernaruszeń firmy często przenoszą na swoich klientów. Aż 60% podmiotów uczestniczących w badaniu IBM (a tych było 500) wskazało, że podniosło ceny swoich produktów czy usług właśnie przez cyberprzestępczość. Czasem koszty udanych cyberataków można liczyć w milionach dolarów. Według NASK przeciętny koszt cyberataku w Polsce wynosi średnio ponad milion złotych.

To wynika nie tylko z sukcesu po stronie hakera (np. kradzieży środków lub wyłudzenie okupu), ale też pieniędzy przeznaczonych na walkę z nim, wyhamowanie produkcji/usług oraz straty wizerunkowe. Koszty cyberataku należy liczyć holistycznie.  

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Chcesz zapłacić haracz cyberprzestępcy? Nie opłaca Ci się to

Badacze z IBM przekonują, że zapłacenie okupu hakerowi się nie opłca. Według ich badań firmy, które się na to zdecydowały, oszacowały jedynie o 630 tys. dolarów strat mniej. A kiedy mówimy o milionach, to te kilkaset tysięcy dolarów niekoniecznie wiele zmienią. 

Największe ataki hakerskie w historii [TOP10]Największe ataki hakerskie w historii [TOP10]Damian Jemioło

Lepszym sposobem jest wdrożenie… sztucznej inteligencji. Według badań IBM firmy, które stawiają na AI i automatyzację bezpieczeństwa, straciły średnio o 3,05 mln dolarów mniej niż te bazujące na tradycyjnych rozwiązaniach. To największa oszczędność odnotowana w analizie. 

A zatem – dbaj o swoje cyberbezpieczeństwo (najlepiej najnowszymi technologiami) i nie płać okupu cyberprzestępcom.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!