Starlink w praktyce. Czy i jak mogę z niego korzystać?

Starlink to internet satelitarny, który ma zapewnić dostęp do sieci w dowolnym miejscu na świecie. Ze Starlinka można też skorzystać w Polsce – jak to zrobić?

 • Damian Jemioło
 • /
 • 30 stycznia 2023

Czym jest Starlink?

Starlink to internet satelitarny stworzony przez firmę należącą do Elona Muska. Działa na podobnej zasadzie co telewizja satelitarna – po prostu przesyła sygnał poprzez sieć satelit. Dzięki temu internet może być dostępny w różnych zakątkach na świecie – w tym w trudnodostępnych miejscach.

Czym jest Starlink i jak można z niego skorzystać?Czym jest Starlink i jak można z niego skorzystać?Michał Górecki

Obecnie ze Starlinka skorzystać mogą mieszkańcy prawie całej Europy (poza Serbią, Bośnią, Czarnogórą, Albanią, Kosowem, Turcją, Białorusią, Rosją, Islandią, a także okupowanym Krymem i Donbasem), Stanów Zjednoczonych (nie we wszystkich częściach kraju), Kanady, Meksyku, Brazylii (nie w każdym miejscu), Kolumbii (tylko na północy), Peru, Chile, Japonii, Australii i Nowej Zelandii.

Ostatecznie Starlink swoim zasięgiem ma objąć cały świat. W przygotowaniach jest już objęcie całej Afryki, większości Azji i reszty krajów obu Ameryk. 

Jak działa Starlink w Polsce?

Usługi Starlink są dostępne w prawie każdym miejscu w Polsce. Z wyjątkiem raptem kilku powiatów. Żeby z nich skorzystać musisz po prostu zamówić tę usługę na oficjalnej stronie starlink.com. 

W Polsce prędkość internetu Starlink waha się w ok. 130 Mb/s, czyli jest wolniejsza niż standardowy światłowód, ale nadrabia dostępnością praktycznie wszędzie. Opóźnienia z kolei wynoszą ok. 20–40 ms. Mając np. dom w środku lasu, o takich opóźnieniach można pomarzyć w większości przypadków. 

Ranking szybkości internetu. Który dostawca okazał się najlepszy?Ranking szybkości internetu. Który dostawca okazał się najlepszy?Mikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak skorzystać ze Starlink w Polsce?

Jeśli zdecydowałeś się na skorzystanie ze Starlink, przygotuj się na spory wydatek. Przy zamówieniu usługi musisz jednorazowo wydać 2 200 zł na sprzęt. W jego skład wchodzi:

 • antena wraz z podstawą;

 • okablowanie;

 • zasilacz;

 • router.

Jeśli zrezygnujesz z internetu – koszt, który poniosłeś, nie podlega zwrotowi. Ponadto sama cena usługi Starlink w Polsce zmieniała się już trzykrotnie i raczej drożeje, niż tanieje. Początkowo cena wynosiła 230 zł za pakiet podstawowy, co było promocją z wcześniejszych 500 zł. Jednak już 2 miesiące później koszt podniesiono do 335 zł. Z kolei internet przenośny Starlink podniesiono z 285 zł do 430 zł. 

Starlink działa w kilku pakietach:

 • Mieszkaniowy (335 zł);

 • Business (2211 zł);

 • Kamper (430 zł);

 • Maritime (dostępny na morzach);

 • Aviation (dostępny w powietrzu).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!