3 na 4 dyrektorów uważa, że naruszeniem cyberbezpieczeństwa ich firmy będzie błąd pracowników

71 proc. dyrektorów spodziewa się, że naruszeniem cyberbezpieczeństwa ich firmy będzie prawdopodobnie wewnętrzny błąd personelu. — Biorąc pod uwagę wzrost liczby prac wirtualnych/hybrydowych, firmy powinny przeprowadzać szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa co najmniej raz na kwartał — stwierdził Rahul Mahna, partner i szef outsourcingu usług IT w EisnerAmper.

 • Monika Świetlińska
 • /
 • 13 lutego 2023

EisnerAmper's Outsourced IT Services przeprowadziła ankietę, z której wynika, że 71 proc. respondentów, stwierdziło, że ich następne naruszenie cyberbezpieczeństwa będzie spowodowane przez zewnętrznego hakera.

Ryzyko pracy poza biurem

Inne przyczyny wymieniane przez respondentów to:

  • dostawca zewnętrzny (27%)
  • złośliwe zamiary personelu wewnętrznego (23%)
   • brak szkolenia (18%)
    • zagubiony lub skradziony sprzęt (18%)
     • stare lub zawodne oprogramowanie lub sprzęt (15%)
      • brak protokołów lub zasad (13%)
       • znaczące wykorzystanie technologii open source lub chmury (13%)
        • korzystanie ze sprzętu firmowego przez osoby niebędące pracownikami (6%)

         Rahul Mahna powiedział, że pojawienie się pracy wirtualnej i hybrydowej ujawniło szeroki wachlarz nowych zagrożeń cyberbezpieczeństwa, z których wiele pochodzi z wewnątrz.

         Co dzieje się z firmą Kaspersky? Co z polskim oddziałem?Co dzieje się z firmą Kaspersky? Co z polskim oddziałem?Damian Jemioło

         Wyniki raportu pokazały, że 51% pracodawców jest tylko „w pewnym stopniu” przygotowanych na cyberataki, podczas gdy tylko 39% uważa się za „bardzo dobrze przygotowanych”.

         Tylko 50% ze 113 respondentów z kadry kierowniczej stwierdziło również, że prowadzi regularne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, a 32% przyznało, że ich roczne wydatki na cyberbezpieczeństwo jako odsetek ogólnych nakładów na technologię wynosiły zaledwie od jednego do trzech procent.

         Raport pokazał, że tylko 8% pracodawców planuje zwiększyć swoje budżety na IT, a 24% planuje zwiększyć zatrudnienie w IT.

         Oszustwa związane z HR

         Pandemia spowodowała ogromny wzrost oszustw związanych z COVID-19 za pośrednictwem e-maili phishingowych i fałszywych stron internetowych. Do 2022 roku KnowBe4 ujawniło, że pracownicy są bardziej narażeni na ataki e-maili phishingowych związanych z HR.

         W związku z zagrożeniem cyberbezpieczeństwa pochodzącym z wewnątrz, pracodawcy są zachęcani do optymalizacji swoich zasobów, aby upewnić się, że podejmują proaktywne działania.

         - Ważnym pierwszym krokiem jest szkolenie personelu i odświeżanie tej edukacji w regularnych odstępach czasu. Biorąc pod uwagę wzrost pracy wirtualnej/hybrydowej, większość firm powinna przeprowadzać szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa co najmniej raz na kwartał – powiedział Mahna w oświadczeniu.

         Nie daj się nabrać na ten phishing na OLX! Cyberprzestępcy oszukują przy przesyłkach OLXNie daj się nabrać na ten phishing na OLX! Cyberprzestępcy oszukują przy przesyłkach OLXDamian Jemioło

         Pracodawcom zaleca się również, aby kładli większy nacisk na wydatki na cyberbezpieczeństwo, aby uniknąć potencjalnych strat w przyszłości.

         - W dobrych lub złych czasach wydatki na cyberbezpieczeństwo powinny zawsze pozostać najwyższym priorytetem, który przynosi znaczny zwrot w postaci unikniętych strat – zaznaczył Mahna.

         Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
         Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

         Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

         Najnowsze tematy

         WSPÓŁPRACA

         Blogi tematyczne

         Prawo konsumenckie 2021
         Blog prawa e-commerce
         Prawo konsumenckie
         Security Magazine
         Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
         Kliknij aby wrócić do strony głównej

         Newsletter

         Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!