Co to jest ocena ryzyka zawodowego?

Ocena ryzyka zawodowego pozwala nam zweryfikować, czy zostały zastosowane wystarczające środki, które ograniczają zagrożenia dla pracownika wykonującego określoną pracę. Jeśli podczas jej wykonywania zauważymy, że są one niewystarczające, możemy zlecić ich zastosowanie. Uzyskamy dzięki niej istotny efekt — nasza firma będzie bezpieczniejsza, ponieważ zminimalizujemy ryzyko wypadków i chorób zawodowych.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 22 lutego 2023

Stałe monitorowanie i ocenianie ryzyka zawodowego na określonych stanowiskach jest obowiązkiem pracodawcy. Określone ono zostało w Kodeksie pracy, dokładniej w art. 226. Zgodnie z nim pracodawca: 

  • ma obowiązek informować zatrudnianych pracowników o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaną przez nich pracą i zasadach ochrony przed zagrożeniami, 
  • ocenia oraz dokumentuje ryzyko zawodowe, które jest związane z wykonywaną pracą, stosuje w praktyce niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko. 

    Troska o zdrowie to karta przetargowa wielu firm. Podpowiadamy, jak dbać o kondycję zdrowotną osób zatrudnionych w przedsiębiorstwieTroska o zdrowie to karta przetargowa wielu firm. Podpowiadamy, jak dbać o kondycję zdrowotną osób zatrudnionych w przedsiębiorstwieMichał GóreckiJak zarządzać ryzykiem zawodowym w firmie? 

    Zarządzanie ryzykiem w pracy jest stałym i nieustającym procesem. Stałe wykrywanie zagrożeń pozwala nam na podejmowanie odpowiednich działań, które będą korygować i zapobiegać tym działaniom.

    Jest 5 etapów oceny ryzyka, które stale się zapętlają: 
    • monitorowanie i przegląd sytuacji, 
    • określenie zagrożeń i osób narażonych, 
    • ocena ryzyka związanego z zagrożeniem, uporządkowanie ryzyk według ważności, 
    • wybór odpowiednich działań zapobiegawczych, 
    • wdrożenie działań (i możemy zacząć znowu odp pierwszego podpunktu itd.).

    BHP: Do czego prowadzi stres wśród pracowników?BHP: Do czego prowadzi stres wśród pracowników?Michał Górecki

    Dlaczego wykonywać ocenę ryzyka zawodowego? 

    Prawidłowe i stałe wykonywanie oceny ryzyka zawodowego w firmie ogranicza występowanie wypadków oraz chorób zawodowych w każdej firmie. Jeśli jesteś pracodawcą polecamy zapamiętanie prostego hasła: eliminuj zagrożenia — ograniczaj ryzyko — lepiej organizuj pracę. 

    Warto pamiętać o tym, że brak przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego może być zły w skutkach. Efektem są często wypadki przy pracy oraz choroby zawodowe. Dotyka to nie tylko samych poszkodowanych, ale i rodziny oraz pracodawców. Ci ostatni mogą ponieść przede wszystkim konsekwencje finansowe.

    Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
    Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

    Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

    Najnowsze tematy

    WSPÓŁPRACA

    Blogi tematyczne

    Prawo konsumenckie 2021
    Blog prawa e-commerce
    Prawo konsumenckie
    Security Magazine
    Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
    Kliknij aby wrócić do strony głównej

    Newsletter

    Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!