Krajowy System e-Faktur przyspieszy digitalizację sektora publicznego i firm

E-fakutra zostanie wprowadzona jako powszechny system rozliczania. Ma ona ułatwić prowadzenie biznesu i scyfryzować go jeszcze bardziej. Jak będzie wyglądać ten system?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 22 lutego 2023

Krajowy system e-faktur

16 lutego 2023 r. miała miejsce konferencja uzgodnieniowa projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechny system rozliczania. W spotkaniu uczestniczyli: szef Krajowej Administracji Skarbowej mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk, zastępca szefa KAS Mariusz Gojny, dyrektorzy departamentów w Ministerstwie Finansów oraz przedstawiciele organizacji przedsiębiorców, doradców podatkowych i księgowych.

Uwaga na fałszywe e-maile o rozliczeniu podatkuUwaga na fałszywe e-maile o rozliczeniu podatkuMikołaj Frączak

W jej trakcie przedstawiono korektę projektu, która miała być wynikiem konsultacji, uwzględniającej postulaty przedsiębiorców, księgowych, biegłych rewidentów, branży IT i resortu infrastruktury. 

- Wdrożenie Krajowego Systemu e Faktur przyspieszy digitalizację sektora publicznego i wielu polskich przedsiębiorstw. Znacząco ułatwi prowadzenie biznesu. Chcemy, aby rozwiązania, które oferujemy, były jak najbardziej dostosowane do oczekiwań, dlatego cieszę się, że projektowane przepisy ustawy VAT spotkały się z tak szerokim odzewem społecznym w ramach konsultacji. Dokonaliśmy szerokiej analizy zgłoszonych uwag oraz potrzeb podatników i branży IT, czego wynikiem jest szereg zmian w projekcie – powiedział Bartosz Zbaraszczuk. 

Ustawa wejdzie w życie 1 lipca 2024 r.

Co zmienia krajowy system e-faktur?

Ustawa zakłada przede wszystkim: 

  • wydłużenie o dodatkowe pół roku terminu na wdrożenie KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo i przedmiotowo z VAT. Będzie on dla nich obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.;

  • Faktury z kas fiskalnych w obecnej formie będą mogły być wystawiane do 31 grudnia 2024 r.;

  • Paragon z NIP będzie uznawany jako faktura uproszczona do 31 grudnia 2024 r.;

  • Faktury konsumenckie nie będą objęte KSeF;

  • Bilety spełniające funkcję faktury (np. paragony na autostradach płatnych) będą wyłączone z KSeF. To samo tyczy się faktur wystawionych w procedurach OSS i IOSS;

  • W przypadku awarii po stronie podatnika będzie możliwe wystawienie faktury w trybie offline poza KSeF i dostarczenie jej do systemu następnego dnia roboczego. Możliwe będzie też wystawianie faktur korygujących w okresie awarii.

Rozliczenie z fiskusem coraz bliżej. Uważaj na oszustówRozliczenie z fiskusem coraz bliżej. Uważaj na oszustówMikołaj Frączak

Zdaniem Ministerstwa Finansów KSeF przyczyni się do rozwoju biznesu dzięki szybszemu procesowaniu dokumentów i co za tym idzie – niższym kosztom. Podatnicy mają też otrzymywać szybszy zwrot VAT. Termin skróci się dla nich o 20 dni, tj. z 60 na 40. Nie będzie też potrzeby generowania plików JPK_FA. 

Co więcej – przedsiębiorcy z KSeF mogą korzystać już od 1 stycznia 2022 r. Aktualnie e-faktura działa jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży. Obok faktur papierowych i występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. Więcej informacji o KSeF znajduje się na stronie podatki.gov.pl.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!