Wypadek w drodze do lub z pracy. Jaki zasiłek chorobowy otrzyma poszkodowany?

Miałeś wypadek w drodze do pracy lub w czasie powrotu z niej do domu? Koniecznie przeczytaj ten tekst! Jako osoba poszkodowana masz prawo do wynagrodzenia za okres 33 dni niezdolności do pracy. Mówi o tym art. 92 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy. Z tytułu ewentualnej dalszej absencji w pracy przysługuje Ci 100% podstawy zasiłku chorobowego. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 28 lutego 2023

Bardzo istotne jest również to, że zasiłek chorobowy przysługuje osobie, która doświadczyła wypadku w drodze do pracy albo z pracy już od początku, bez zachowania tak zwanego okresu karencji 30 dni podlegania ubezpieczeniu z tytułu choroby, aż do upłynięcia 182 dni niezdolności do pracy. 

Wypadek w pracy – kolejność działaniaWypadek w pracy – kolejność działaniaAnna Malinowska

Co dzieje się po upływie okresu zasiłkowego? 

Po zakończeniu wspomnianego wyżej okresu zasiłkowego, poszkodowana osoba ma możliwość otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego, w wysokości 100% podstawy wymiaru. Można z niego skorzystać w wypadku, gdy nadal osoba poszkodowana pozostaje niezdolna do pracy, ale rehabilitacja albo dalsze leczenie mogą sprawić, że odzyska zdolność do pracy.  

Takie świadczenie rehabilitacyjne można otrzymywać w okresie, który jest niezbędne do powrotu do pełnej sprawności i podjęcia pracy. Nie można jednak go otrzymywać przez okres dłuższy, niż 12 miesięcy.

Kolejną istotną kwestią jest fakt, że świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje, jeśli osoba poszkodowana pobiera emeryturę lub rentę albo ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku prawa do świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego lub możliwości skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. 

BHP: Wypadek przy pracy – obowiązki pracodawcyBHP: Wypadek przy pracy – obowiązki pracodawcyMichał Górecki

Jak można starać się o powyższe świadczenia? 

Podstawa to dokumentacja, również medyczna, która umożliwi orzecznikowi ustalenie, czy okoliczności i przyczyny zdarzenia wiążą się z powrotem z pracy lub drogą do pracy. Czasami, jeśli zdarzenie spowodowało poważny uszczerbek na zdrowiu, z tytułu wypadku poszkodowanemu może przysługiwać również renta. W takim przypadku nie stosuje się przepisów, które dotyczą wymaganego okresu składkowego (art. 57a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – Dz. U. z 2017 r. poz. 1383 ze zm.).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!