Jakie cyberataki grożą firmom? Jakie są ich konsekwencje
Jesteś przedsiębiorcą, który prowadzi małą lub średnią firmę? Ty także powinieneś pomyśleć o jej cyberbezpieczeństwie. Hakerzy zwracają coraz mniejszą wagę do tego, jaką działalność gospodarczą atakują. Nie liczy się dla niej branża. Z tego powodu nawet jednoosobowa działalność gospodarcza może czuć się zagrożona. W tym tekście znajdziesz podpowiedzi, w jaki sposób zwiększyć bezpieczeństwo Twojej firmy w cyberprzestrzeni.
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 28 marca 2023
Czy wiesz, że w 2021 roku aż ⅔ firm doświadczyło cyberincydentu? To około 70% wszystkich firm działających w Polsce! Efektem takiego zagrożenia może być mniejsze bezpieczeństwo danych oraz serwisów IT przedsiębiorstwa. Często możemy także przeczytać, że sami przedsiębiorcy nisko oceniają swoją cyberodporność.
Warto pamiętać, że każdy cyberatak przeciwko firmie może być bardzo kosztowny. Eksperci z branży cyberbezpieczeństwa oceniają, że każdy atak to przeciętny koszt rzędu 1 miliona złotych. Bardzo trudno oszacować całkowity koszt ponoszony przez firmy. Zwłaszcza, jeśli mówimy o utracie zaufania wśród partnerów biznesowych i klientów indywidualnych. Wyciek danych lub ich utrata może znacznie wpłynąć na osłabienie pozycji rynkowej.
Ataki grożące firmom — ransomware
Największym zagrożeniem z jakim mają do czynienia firmy są ataki typu ransomware — szkodliwe oprogramowanie. Jest ono wykorzystywane do szyfrowania danych. Celem ataku jest przykładowo wymuszenie okupu za odzyskanie zaszyfrowanych danych.
Fortinet: Ataki typu ransomware pozostają rzeczywistościąMikołaj Frączak
Co ważne metody działania przestępców nie wymuszają żadnych specyficznych uprawnień, czy działań ze strony ofiary. Wszystko zaczyna się bardzo niewinnie — od złośliwej wiadomości email. Później następuje zablokowanie podstawowych funkcji na komputerze albo komórce. Przestępca zmusza to do opłacenia okupu, by ofiara mogła odzyskać panowanie nad zainfekowanymi urządzeniami.
Ataki phishingowe
Ta popularna metoda oszustwa polega na nakłanianiu ofiary do podjęcia z góry określonego działania. Przykładowo: kliknięcia w podejrzany link, pobrania dokumentu. Efektem jest zainstalowanie na urządzeniu oprogramowania, które umożliwia kolejne naruszenia:
- wyłudzenie poufnych informacji, takich jak dane logowania, dane kart kredytowych
- zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem
- nakłonienie firmy lub pracowników do określonych działań.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Phishing jeszcze bardziej skuteczny. Cyberprzestępcy stosują ataki próbneMikołaj Frączak
Inne uciążliwe niebezpieczeństwa — ataki DDoS i The Inside Attack
Atak typu DDoS (Denial of Service) polega na wysyłaniu dużej liczby danych, specjalnych zapytań i informacji z setek tysięcy komputerów z całego świata. Efektem jest przeciążenie serwera liczbą operacji i w efekcie serwisy przestają być dostępne.
Czy ewolucja DDoS wymaga zmiany podejścia do kwestii bezpieczeństwa?Jan Wróblewski
Drugi wspomniany schemat działania, czyli The Inside Attack polega na zaatakowaniu wewnątrz organizacji. Zdarza się w sytuacji, w której pracownik odchodzący z firmy jest z nią skonfliktowany. Jednocześnie wciąż ma kontakt z firmą np. dostęp do aplikacji firmowych, usług firmowych, aktywne konta logowania na e-mail. Z tego powodu, jeśli kończymy współpracę z pracownikiem warto natychmiast zmienić hasła do wszystkich usług, do których miał dostęp, usunąć go z mediów społecznościowych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?