Fortinet: Ataki typu ransomware pozostają rzeczywistością

Aktywność ransomware’u nadal jest wysoka i staje się coraz bardziej destrukcyjna – informuje Fortinet w swoim raporcie FortiGuard Labs Global Threat Landscape Report.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 15 marca 2022

Aktywność hakerów nie ustaje

Z danych FortiGuard Labs wynika, że aktywność oprogramowania ransomware nie spadła z rekordowego poziomu w ciągu ostatniego roku, a wręcz przeciwnie – rośnie wyrafinowanie ataków, ich agresywność i wpływ na przedsiębiorstwa. Cyberprzestępcy nadal atakują za pomocą zarówno nowych, jak i wcześniej spotykanych wariantów ransomware’u, często siejąc zniszczenie.

Starsze odmiany ransomware’u są aktywnie aktualizowane i udoskonalane, czasami dołączane jest do nich złośliwe oprogramowanie typu wiper, ewoluuje także model biznesowy Ransomware-as-as-Service (RaaS). Umożliwia on stworzenie zagrożenia większej liczbie przestępców, którzy nie mają umiejętności samodzielnego tworzenia ransomware’u. W laboratoriach FortiGuard Labs zaobserwowano stały poziom złośliwej aktywności z udziałem wielu odmian ransomware’u, w tym nowych wersji Phobos, Yanluowang i BlackMatter. Operatorzy BlackMatter deklarowali, że nie będą atakować podmiotów z branży ochrony zdrowia i innych sektorów infrastruktury krytycznej, ale i tak to robili.

Ataki typu ransomware pozostają rzeczywistością dla wszystkich firm i instytucji, niezależnie od branży i wielkości. Muszą one przyjąć proaktywne podejście, z uwzględnieniem widzialności infrastruktury, analizy przepływających danych, zapewnieniem ochrony i neutralizacji zagrożeń w czasie rzeczywistym, w połączeniu z rozwiązaniami weryfikującymi reguły dostępu w modelu Zero Trust, segmentacją i regularnym tworzeniem zapasowych kopii danych.

Popularny serwis ogłoszeniowy znika z rynkuPopularny serwis ogłoszeniowy znika z rynkuMichał GóreckCzym jest ransomware?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ransomware – to oprogramowanie szantażujące (ang. ransomware – zbitka słów ransom  „okup” i  software  „oprogramowanie”). Jest to typ szkodliwego oprogramowania z dziedziny kryptowirologii, które blokuje dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych (często poprzez techniki szyfrujące), a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego.

Jak działa ransomware?

Najprostsze typy programów-szantażystów zakładają jedynie blokadę na system, która jest stosunkowo łatwa do zlikwidowania dla doświadczonych użytkowników komputera, natomiast bardziej zaawansowane formy takiego oprogramowania stosują technikę zwaną kryptowirusowym wymuszeniem – szyfrują one pliki ofiary, uniemożliwiając ich normalny odczyt i żądają okupu w zamian za deszyfrację. W prawidłowo przeprowadzonym ataku wymuszeniowym, przywrócenie danych bez posiadania klucza deszyfrującego jest praktycznie niemożliwe. Jednymi z najbardziej znanych i szkodliwych tego typu ataków były WannaCry i NotPetya.

Ofiara ataku najczęściej proszona jest o dokonanie płatności (często w kryptowalutach, jak Bitcoin), w celu odblokowania komputera1 (lub dostępu do zaszyfrowanych danych). Jednak nawet jak zapłacisz okup, nie ma gwarancji, że uzyskasz dostęp do komputera lub plików. Czasami szkodliwe oprogramowanie jest przedstawiane jako ransomware, ale po zapłaceniu okupu pliki nie są odszyfrowywane. Dlatego niezwykle ważne jest, aby zawsze mieć najnowszą kopię zapasową offline najważniejszych plików i danych.

Czy należy płacić okup?

Nie zaleca się płacenia okupu, ponieważ nie ma gwarancji, że faktycznie uda się odzyskać dostęp do swojego urządzenia (lub danych).

Źródło: Fortinet, gov.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!