Jak monitorować czas pracy pracownika?
Monitorowanie czasu pracy pracownika to istotny aspekt zarządzania. Warto rzetelnie sprawdzać, na jakie procesy wykorzystuje swój czas pracy osoba zatrudniona w instytucji lub firmie. Pozwala to na wprowadzenie nowych systemów, które wspomogą pracowników w ich zdaniach.
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 13 kwietnia 2023
Dlaczego warto monitorować czas pracy pracowników?
Wielu osobom monitorowanie czasu pracy pracowników kojarzy się jedynie z praktykami kontrolno-dyscyplinującymi. Nic bardziej mylnego! Bieżące kontrolowanie czasu pracy pracownika z pewnością finalnie wdraża wiele dodatkowych korzyści! Pozwala ono m.in. na:- sprawdzenie, w jaki sposób pracownik zarządza czasem pracy,
- weryfikowanie jak długie są przerwy pracownika, jak często zdarza mu się wychodzenie wcześniej, albo spóźnienie do pracy,
- szybsze wyliczanie wynagrodzeń,
- obliczanie rentowności poszczególnych projektów realizowanych przez firmę,
- podejmowanie lepszych decyzji biznesowych.
Czy pozwolić pracownikowi na pracę poza firmą?Mikołaj Frączak
W jaki sposób monitorować czas pracy pracownika?
Istnieje wiele sposobów na monitorowanie czasu pracy pracownika. Oto kilka z nich:
- Karty czasu pracy — pracownik wpisuje czas rozpoczęcia i zakończenia pracy na karcie, która następnie jest przekazywana do biura.
- Systemy rejestracji czasu pracy - elektroniczne systemy, w których pracownik rejestruje swoją obecność za pomocą kodów, karty magnetycznej lub czytnika linii papilarnych.
- Aplikacje mobilne — istnieją aplikacje mobilne, które umożliwiają pracownikom rejestrowanie swojego czasu pracy za pomocą smartfonów.
- Monitoring aktywności - programy komputerowe, które monitorują aktywność pracownika na komputerze, takie jak programy do zarządzania czasem pracy, które mierzą czas spędzony na pracy przy konkretnych zadaniach.
- Systemy lokalizacyjne - niektóre firmy wykorzystują systemy lokalizacyjne, które pozwalają na monitorowanie obecności pracownika w firmie lub kontrolowanie pracy w terenie w przypadku np. przedstawicieli handlowych.
Ważne jest, aby pracodawcy stosowali sposoby monitorowania czasu pracy zgodne z prawem, które nie naruszają prywatności pracowników i są uzgodnione z nimi w umowie o pracę lub regulaminie pracy.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
BHP podczas pracy zdalnejMikołaj Frączak
Monitorowanie czasu pracy zdalnej. Co z prywatnością pracownika?
Monitorowanie czasu pracy zdalnej to ważna kwestia dla pracodawców, którzy chcą być pewnymi, że ich pracownicy wykonują swoje zadania zgodnie z harmonogramem pracy. Jednocześnie pojawia się tu problem. Polega on na tym, że monitorowanie czasu pracy może naruszać prywatność pracowników. Z tego powodu należy stosować odpowiednie środki ostrożności i przestrzegać obowiązujących przepisów prawnych.
Umowa powierzenia sprzętu pracownikowiMichał Górecki
Istnieje wiele sposobów na monitorowanie czasu pracy zdalnej, w zależności od potrzeb i preferencji pracodawcy. Oto kilka przykładów:
- Aplikacje do śledzenia czasu pracy - istnieje wiele aplikacji, które pozwalają na łatwe śledzenie czasu pracy pracowników zdalnych. Przykłady to Toggl, RescueTime, Time Doctor, Hubstaff, czy Harvest.
- Oprogramowanie do monitorowania aktywności - oprogramowanie takie jak ActivTrak, Teramind czy Hubstaff pozwala na monitorowanie aktywności pracowników na komputerze, np. odwiedzanych stron internetowych, korzystania z aplikacji, włączania i wyłączania komputera, itp.
- Kamery internetowe - w przypadku pracy zdalnej, gdzie pracownik korzysta z komputera, kamery internetowe mogą być użyte do monitorowania pracy pracownika. Warto jednak pamiętać, że stosowanie kamer do monitorowania pracy zdalnej może być niezgodne z prawem lub naruszać prywatność pracownika.
- Raporty z zadań - często pracodawcy korzystają z raportów z wykonanych zadań, aby monitorować postępy pracowników w wykonywaniu swoich obowiązków.
Ważne jest, aby monitorowanie czasu pracy zdalnej nie było naruszeniem prywatności pracowników. Przed wprowadzeniem monitoringu warto porozmawiać z pracownikami i uzgodnić, jakie metody będą stosowane oraz jakie dane będą zbierane. Ponadto, należy przestrzegać obowiązujących przepisów prawnych dotyczących prywatności pracowników.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?