Czy pozwolić pracownikowi na pracę poza firmą?

Rzeczywistość, w jakiej żyjemy, zmienia się bardzo dynamicznie. Jeszcze kilka lat temu zdecydowania większość połączeń z globalną siecią danych odbywała się przez tradycyjne łącze kablowe. Dziś o wiele częściej spotykamy się z komunikacją przez WiFi. Wpływa to między innymi na model pracy. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 29 lipca 2021

Dlaczego pracownik miałby pracować poza firmą?

Przyczyn może być wiele. Część z nich jest od nas niezależna. Można tu wskazać na przykład na pandemię COVID-19. Jeśli czwarta fala dotrze do Polski — a zdaniem naukowców, jest to bardzo możliwe — to nie można wykluczyć, że praca zdalna znów będzie tą rekomendowaną.

Firmy powoli uczą się nowej rzeczywistości i powoli stawiają pierwsze kroki w świecie pracy zdalnej. Uczymy się gromadzenia ważnych danych w firmowej chmurze, poznajemy też zasady działania pulpitu zdalnego czy kładziemy większy nacisk na to, by aplikacje, jakie wykorzystujemy w pracy, były instalowane nie na komputerze PC, ale na laptopie. 

Pandemia nie jest jednak jedyną przyczyną, dlaczego warto zainteresować się pracą poza firmą. Można tu wskazać na przykład na delegacje, które przecież wciąż są niezwykle powszechnym modelem prowadzenia biznesu. Zdarza się, że pracownik poza biurem spędza wiele dni, a nawet tygodni.

Kolejna z przyczyn to po prostu wyrażenie takiej woli przez osobę zatrudnioną. Praca hybrydowa to hit, który najpewniej zostanie z nami przez wiele lat. Pracownicy pokochali komfort, jaki daje praca z domu. To także wartość dodana, gdy na przykład mamy w domu chore dziecko czy partnera. 

Wszystko to pokazuje dość jednoznacznie, że przesłanek do pracy spoza firmy nie brakuje. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to przysłowiowa broń obosieczna. W parze z wieloma zaletami idą też zagrożenia. Jak im zapobiegać? O czym warto pamiętać?

Praca zdalna z miejsca publicznego

Wielu z nas lubi popracować czasem na przykład z ulubionej restauracji czy knajpy. To świetny pomysł, by oderwać się od szarej rzeczywistości, a jednocześnie wciąż pozostawać w kontakcie z firmą i wywiązywać się ze zleconych zadań. 

Prawo a wykorzystanie danych biometrycznychPrawo a wykorzystanie danych biometrycznychMichał Górecki

Można też wskazać na przykład na osoby, które pracują na urlopie. Czy tego chcemy, czy nie, czasem jest to konieczne. O czym warto pamiętać w takiej sytuacji. Na pewno o bezpieczeństwie. Raczej nie zaleca się korzystać z publicznych, niezabezpieczonych sieci. Zwiększa to ryzyko kradzieży danych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

O wiele lepiej będzie skonfigurować hotspota na swoim smartfonie. Jeśli będziemy pracować na przykład z edytorem tekstu lub chcemy tylko być w kontakcie na firmowym czacie, to raczej nie zużyjemy zbyt wielu danych. Dla bezpieczeństwa zamróźmy jednak na ten czas aktualizacje systemowe.

Czy pozwolić pracownikowi na pracę spoza firmy?

Tylko na jasno określonych warunkach. Ustalmy wcześniej godziny aktywności zawodowej, a także upewnijmy się, że osoba zatrudniona korzysta z bezpiecznego łącza internetowego. Zawsze warto upewnić się też, że pracujemy w pełni prywatnie. Osób, które chciałyby zajrzeć nam przez ramię i zobaczyć co robimy, nie brakuje. Niestety. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!